Czy warto robić badania prenatalne?

Mariusz Siwko
03.01.2020

W ostatnich latach średni wiek kobiet rodzących systematycznie wzrasta. Po 35 roku życia matki znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu, dlatego takie panie kierowane są na badania prenatalne. Na czym one polegają? Czy są bezpieczne i czy powinny je rozważyć również młodsze kobiety?

Badania prenatalne – co dają?

Wokół badań prenatalnych narosło wiele mitów i wątpliwości. Tymczasem jest to całkowicie normalna i bezpieczna procedura medyczna, która pomaga wykrywać wady rozwojowe u dzieci, jeszcze przed ich przyjściem na świat. Co więcej, badania prenatalne to nie tylko te, podczas których nakłuwany jest brzuch ciężarnej. Pojęciem badań prenatalnych określamy każde wykonane przed narodzeniem dziecka, a więc nawet standardowe badanie USG. Wiedza, którą pozwalają nam uzyskać badania w ciąży, jest niezwykle cenna. Umożliwiają one wykrycie wielu wad wrodzonych, np. niedomykalności zastawek sercowych. Taka wiedza przy współczesnym poziomie rozwoju medycyny pozwala w niektórych przypadkach rozpocząć leczenie jeszcze podczas ciąży. Nawet wtedy, gdy nie jest to możliwe, w momencie porodu personel medyczny wie, czego może się spodziewać i jest przygotowany do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony zdrowia i życia dziecka.

Badania w ciąży, a bezpieczeństwo

Kobiety odmawiają badań prenatalnych nie tylko ze względów światopoglądowych lub ze strachu o ich ewentualny wynik. Wiele mitów krąży również na temat bezpieczeństwa tych badań. Przyszłe mamy obawiają się, że badania w ciąży zaszkodzą dziecku, a nawet spowodują poronienie. W rzeczywistości jednak, badania prenatalne to całkowicie bezpieczna procedura. Rozpoczynają się od nieinwazyjnych testów z krwi matki oraz badania USG. Tak zwane trzecie badanie, wzbudzające najwięcej wątpliwości, to amniopunkcja, czyli pobranie strzykawką płynu owodniowego. Doświadczony lekarz przy użyciu nowoczesnego sprzętu jest jednak w stanie wykonać to badanie w 100% bezpiecznie. Igła wkuwana jest daleko od płodu, a całość monitorowana na powiększającym USG. Warto wspomnieć, że wiele wad genetycznych powstaje losowo, przy zapłodnieniu, dlatego brak historii chorób w rodzinie czy młody wiek matki niczego nie wyklucza. Badaniom prenatalnym powinna więc poddać się każda oczekująca dziecka kobieta.

Gdzie robić badania prenatalne?

Wiele kobiet, zastanawiających się, czy i gdzie robić badania prenatalne, poszukuje możliwości ich wykonania na NFZ. Niestety, program refundacji badań prenatalnych obejmuje tylko kobiety spełniające pewne warunki (ukończone 35 lat, wystąpienie aberracji chromosomowej u dziecka w poprzedniej ciąży lub u rodziców, stwierdzenie nieprawidłowości podczas już wykonanych badań). Wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Pozostałe pacjentki mogą wykonać badania prenatalne prywatnie. W Toruniu w ramach sieci Citomed działa Centrum Medyczne Nowa Ginekologia, które oferuje pełen zakres badań prenatalnych. Doświadczeni specjaliści przeprowadzą przyszłych rodziców przez cały czas oczekiwania na dziecko, wzmacniając poczucie spokoju i odpowiedniego przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie