Jak i po co liczyć ruchy dziecka będąc w ciąży - praktyczny poradnik

Antoni Kwapisz
03.10.2016

Ruchy dziecka to dla przyszłej mamy przyjemne uczucie, na które z niecierpliwością czeka. To także informacja, czy maluszek prawidłowo się rozwija. Brak ruchów dziecka, zbyt mała lub zbyt duża ich częstotliwość na określonym etapie ciąży może być wskazaniem do pogłębionej diagnostyki.

Pierwsze ruchy dziecka

To moment wyczekiwany przez przyszłe mamy prawdopodobnie od samego początku ciąży. Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka? U pierworódek (kobiet, które po raz pierwszy będą rodzić) mogą pojawić się nieco później niż u mam, które już kiedyś rodziły. Zwykle ma to miejsce około 20. tygodnia ciąży. Jeśli to twoja kolejna ciąża, pierwsze ruchy maluszka mogą być wyczuwalne nieco wcześniej, około 16.-18. tygodnia ciąży. Jeżeli do 22. tygodnia ciąży nie odczujesz ruchów dziecka – zgłoś się do lekarza w celu kontroli przebiegu ciąży.

Ruchy dziecka - dowiedz się więcej w serwisie bebiklub.pl.

Jak wyczuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka nie są wyraźnie wyczuwalne i początkowo mogą przypominać bulgotanie lub przelewanie w brzuchu. Zanim otrzymasz pierwszego „kopniaka” od maluszka poczujesz inne, bardziej subtelne ruchy. Wraz z rozwojem ciąży ruchy dziecka będą bardziej odczuwalne, a pod koniec drugiego trymestru maluszek może nawet fikać koziołki w twoim brzuchu. To znak, że dobrze się czuje i swobodnie porusza. W trzecim trymestrze dziecko zacznie szybko rosnąć i jego ruchy mogą mieć inny niż dotychczas charakter, ponieważ w twoim brzuchu robi się coraz mniej miejsca!

Liczenie ruchów dziecka – jak to robić?

Ruchy dziecka to nie tylko sygnał dla mamy, że w środku rozwija się nowe życie. To także metoda sprawdzania czy ciąża przebiega prawidłowo. Warto nauczyć się, jak liczyć ruchy dziecka, aby nie było wątpliwości, czy u maluszka wszystko w porządku.

Ruchy dziecka możesz zapisywać w notesie, aby mieć pewność, że nic ci nie umknęło. Przyjmuje się, że po 28. tygodniu ciąży maluszek powinien poruszać się nie mniej niż 10 razy w ciągu godziny. Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej i powinnaś, w porozumieniu z lekarzem, poznać indywidualny charakter ruchów twojego maluszka.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Sygnałem alarmowym jest brak ruchów lub ich znaczne osłabienie. Jeśli do 22. tygodnia ciąży nie poczułaś żadnych ruchów dziecka, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli z dnia na dzień twój maluszek przestał być tak aktywny, również powinnaś zasięgnąć porady ginekologa i wykonać odpowiednie badanie, które zleci specjalista, np. KTG czy USG.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie