W których miastach dostępna jest refundacja in vitro?

Piotr Kowalczyk
28.04.2020

Jeszcze do czerwca 2016 roku pary mające problem z niepłodnością mogły w Polsce korzystać z rządowego programu refundacji zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Po jego wygaszeniu inicjatywę przejęły samorządy. W których miastach dostępna jest obecnie refundacja in vitro?

In vitro jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności

Dla wielu polskich par jedyną szansą na wymarzone macierzyństwo jest skorzystanie z in vitro, które już od ponad 40 lat jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Pierwszą osobą, która przyszła dzięki niej na świat w 1978 roku była Louise Brown. W 2010 roku, za jej opracowanie Robert Geoffrey Edwards otrzymał nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. W Polsce natomiast pierwszego zabiegu in vitro u człowieka dokonano 25 lipca 1987 roku, w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku). 

Metoda in vitro zrewolucjonizowała leczenie niepłodności. Dzięki niej, na świecie urodziło się ponad 8 mln dzieci. Z powodzeniem stosuje się ją zwłaszcza w przypadku, gdy zawiodły wszystkie inne metody leczenia niepłodności. W Polsce problemy z płodnością ma ok. 15 - 20 proc. par (ok. 3 mln osób), a od 0,2 do 0,5 proc. z nich wymaga leczenia metodą rozrodu wspomaganego (czyli za pomocą inseminacji domacicznej lub in vitro). Zapłodnienie in vitro (IVF) polega na pobraniu komórki jajowej od kobiety oraz plemników od mężczyzny i  doprowadzeniu do ich połączenia w warunkach laboratoryjnych. 

In vitro - wskazania i koszt

Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia in vitro. Przede wszystkim są to: wcześniejsze nieudane próby innych metod rozrodu wspomaganego, niedrożność jajowodów, endometrioza, brak owulacji, niepłodność idiopatyczna czy też obniżone parametry nasienia. 

Skuteczność in vitro w dużej mierze zależy zarówno od konkretnego przypadku, jak i wyboru placówki medycznej, w której jest przeprowadzane. Niektóre z polskich klinik mają nawet przeszło 40 procentową skutecznością wykonanych zabiegów.

A jaki jest koszt in vitro? Wpływ na to, poza cenami ustalonymi przez daną klinikę ma wiele innych czynników, w tym: ilość wizyt i przyjętych podczas stymulacji leków, czy konieczność wykonania ponad standardowych badań i procesów laboratoryjnych. Tak więc, in vitro oznacza wydatek rzędu 7-8 tysięcy złotych (bez wliczania wizyt oraz badań), natomiast całkowity koszt jego przeprowadzenia to nawet 10-12 tys. zł.

Pary starające się o dziecko nie mogą skorzystać z rządowego program refundacji in vitro

Przez konieczność zapewnienia najwyższych standardów i wieloetapowość procedury, koszt in vitro może przekraczać budżet wielu par. Niestety, Polska nadal pozostaje jednym z ostatnich europejskich państw, w których chorzy pozbawione są możliwości kompleksowego leczenia niepłodności. Pomimo tego, że większość Polaków akceptuje in vitro, to w czerwcu 2016 roku ówczesny minister zdrowia, zdecydował o wygaszeniu rządowego programu refundacji zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego (wprowadzonego przez rząd PO-PSL w lipcu 2013 roku). 

Należy tu podkreślić, że dzięki niemu na świat przyszło prawie 22 tys. dzieci, zaś z zamrożonych wówczas zarodków wciąż rodzą się kolejne. W porównaniu z programem PiS “Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” (bazującym na naprotechnologii i dzięki któremu urodziło się zaledwie 70 dzieci), program wprowadzony przez rząd PO-PSL okazał się spektakularnym sukcesem. 

W których miastach dostępna jest refundacja in vitro?

Na szczęście nie oznacza to, że polskie pary nie mają co liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Ponieważ sprawę w swoje ręce wzięły niektóre samorządy. Na ten  moment refundacja in vitro dostępna jest w ramach programów miejskich https://baza-lekow.com.pl/dofinansowanie-in-vitro-gdzie-jest-dostepne/, które posiadają takie  miasta jak m.in. Gdańsk, Słupsk, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Chojnice, Ostrów Wielkopolski, Bydgoszcz, czy Tarnowo Podgórne. 

Pary uczestniczące w programie mogą najczęściej ubiegać się o możliwość jednorazowego dofinansowania do in vitro w wysokości do 5 tys. zł. Wyjątkiem są pacjenci z Chojnic, którzy mogą skorzystać z maksymalnie 3 zabiegów in vitro (w  wysokości do 15 tys. zł). Aby ubiegać się o refundację zapłodnienia pozaustrojowego konieczne jest spełnienie określonych warunków. Najczęściej jest to: wskazanie lekarskie do leczenia tą metodą, nieskuteczność leczenia niepłodności w okresie 12 miesięcy, wiek kobiety (21-40 lat) i rozliczanie się w Urzędzie Skarbowym danego miasta (konieczne jest okazanie PIT-u). Warto mieć na uwadze jednak to, że poszczególne programy mogą się od siebie różnić, dlatego też, dobrze już wcześniej zapoznać się z warunkami ich realizacji. 

In vitro jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Wiążę się jednak ze sporymi kosztami finansowymi, które przekraczają budżet wielu par. Na szczęście refundacja dostępna w ramach programów miejskich pomaga spełnić  marzenie wielu z nich.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie