Co zrobić z choinką po świętach?

Jerzy Biernacki
18.01.2023

Żywa choinka to piękna, pachnąca ozdoba świąteczna, która w połowie stycznia staje się problemem. Nie dość, że sypią się z niej igły, to jeszcze trzeba się jej jakoś pozbyć. Jak? Jest na to kilka stosunkowo prostych sposobów, które omawiamy w naszym artykule.

Sprawdź termin odbioru choinek

Jeśli masz zawartą umowę na odbiór odpadów, to odpowiedzialna za to firma na pewno organizuje wywóz żywych choinek po świętach. Zwykle wyznaczany jest jeden termin pod koniec stycznia lub na początku lutego. Choinkę wystarczy wystawić przed dom lub zostawić przed wiatą śmietnikową.

Wywieź choinkę do PSZOK-u

Jeśli przegapisz termin wywozu choinek, to zawsze możesz ją nieodpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to bezpłatne dla osób mających zawartą umowę na odbiór odpadów.

Masz kocioł na paliwo stałe? Możesz w nim spalić suchą choinkę

Celowo podkreślamy, że chodzi o suchą choinkę, której konar i grube gałęzie są cennym paliwem grzewczym. Po przesuszeniu i porąbaniu choinki na mniejsze kawałki, możesz bez obaw spalić ją w kotle na paliwo stałe, wyposażonym w osobny ruszt na drewno czy węgiel.

Przechowaj ją do wiosny i poczekaj na wywóz odpadów zielonych

Jeśli choinka jest w tym roku wyjątkowo żywotna i nie chce się sypać nawet pod koniec stycznia, to poczekaj z jej usunięciem do ostatniej chwili. Następnie wynieś ją z domu, potnij na drobne kawałki, wrzuć do worków na odpady biodegradowalne i zostaw do wiosny, kiedy to ponownie ruszy odbiór takich odpadów przez firmę komunalną.

Nie wyrzucaj choinki do lasu!

Na koniec ważne przypomnienie. Choinka jest takim samym odpadem jak każdy inny, dlatego nie wolno jej wyrzucać do lasu, do przydrożnego rowu czy tym bardziej zostawiać na niezagospodarowanej działce sąsiada. Takie działanie jest karalne. Podobnie nie wolno spalić choinki w ogrodzie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie