Czym osłonić róże na zimę?

Mateusz Nowak
27.12.2023

Róże, wbrew obiegowej opinii, całkiem nieźle radzą sobie z niskimi, w tym ujemnymi temperaturami. Kilkustopniowy mróz w nocy nie powinien wyrządzić im krzywdy. Mimo to warto je zabezpieczyć przed zimnem, do czego wystarczy osłonić pień na wysokość około 40-50 centymetrów od gruntu. Jakiego materiału warto użyć? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Agrowłóknina

Jeśli zostały Ci kawałki agrowłókniny po zabezpieczaniu innych roślin czy po ściółkowaniu rabaty, to możesz wykorzystać ten materiał do osłonięcia pnia róży. Zwiń agrowłókninę tak, aby była stosunkowo gruba, owiń nią pień i zwiąż sznurkiem.

Słoma

Niezastąpiona do zabezpieczania roślin ogrodowych przed mrozem. Ze słomy można wykonać chochoła, który bardzo skutecznie ochroni przed niskimi temperaturami i zagwarantuje bezpieczne przetrwanie roślin do wiosny. Słomę możesz dostać za darmo w stadninie koni czy w gospodarstwie rolnym.

Kopiec z liści

Jeśli zostały Ci zdrowe liście po jesiennym grabieniu, to można je wykorzystać do zabezpieczenia pnia róży, usypując z nich wysoki kopiec. Pamiętaj jednak, że liście mogą przenosić różne choroby i z czasem zaczną też gnić.

Uschnięta trawa

Trawa to również dobra izolacja i alternatywa dla słomy. Często zostaje po ostatnim koszeniu, co można wykorzystać do zabezpieczenia wrażliwych roślin przed mrozem – w pełni ekologicznie, a co najważniejsze skutecznie.

Kora iglasta

Został Ci worek kory po ściółkowaniu? Wykorzystaj ją do osłonięcia pnia róży przed niskimi temperaturami. Kora to bardzo dobry izolator, który w dodatku zadba o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby, dzięki czemu róża szybciej zacznie kwitnąć na wiosnę.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie