Jak oczyścić powietrze w domu?

Antoni Kwapisz
19.02.2023

Czy wiesz, że jesienią i zimą spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach nawet 90 proc. czasu? To niestety nie sprzyja naszemu zdrowiu. Paradoksalnie powietrze w naszych domach i mieszkaniach może być równie zanieczyszczone jak to, którym oddychamy na zewnątrz. Jest to wystarczający argument, aby zadbać o jego jakość i tym samym bezpieczeństwo własnej rodziny. Poznaj kilka sposobów na oczyszczenie powietrza w domu.

Zainwestuj w oczyszczacz

Oczyszczacz powietrza to naturalna inwestycja dla osób, które naprawdę chcą zadbać o jakość tego, czym oddychają w swoich domach i mieszkaniach. Oczyszczacz filtruje powietrze z pyłów, alergenów, a nawet mikroorganizmów, co jest szczególnie korzystne dla alergików. Porządne urządzenie do użytku domowego możesz kupić już za około 1000 zł.

Wietrz krótko, ale często i intensywnie

Wiele osób popełnia błąd przy wietrzeniu, zostawiając uchylone okna na wiele godzin. Dużo lepiej jest wywołać w domu krótkotrwały przeciąg na około 10 minut, po czym szczelnie zamknąć okna. Wietrz mieszkanie w słoneczny, mroźny i wietrzny dzień, kiedy jakość powietrza na dworze jest akceptowalna.

Dbaj o czystość

Chcąc poprawić jakość powietrza w domu należy pieczołowicie dbać o porządek. Oznacza to konieczność regularnego odkurzania – nawet kilka razy w tygodniu (dlatego warto pomyśleć o zakupie robota). Dodatkowo radzimy myć podłogę na mokro dwa razy w tygodniu i nie zapominać o meblach oraz innych płaskich powierzchniach.

Pozbądź się rzeczy gromadzących kurz

Bardzo dobrym sposobem na poprawienie jakości powietrza w domu jest usunięcie wszelkich niepotrzebnych rzeczy, które są tylko siedliskiem kurzu – i bytujących w nim alergenów, czyli roztoczy kurzu domowego. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim stare dywany, kapy, grube zasłony czy pluszowe zabawki, z których dziecko już dawno wyrosło.

Zwracaj uwagę na higienę pupila

Jeśli masz psa lub kota, to nie zapominaj o konieczności częstego szczotkowania sierści pupila. W przypadku zwierząt klatkowych należy natomiast minimum raz w tygodniu wymienić podkład i usunąć resztki jedzenia. 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie