Co roku masz ten sam problem – cieszysz się z nadchodzących świąt, ale jednocześnie przeraża Cię wizja przygotowania na nie domu. Naoglądałaś się programów telewizyjnych, w których gwiazdy prezentują idealne, bajecznie piękne wnętrza, a Ty z ledwością znajdujesz czas na upieczenie pierniczków. Spokojnie: nikt nie wymaga od Ciebie perfekcji i sama też nie powinnaś nakładać na siebie niepotrzebnej presji. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci ogarnięcie przygotowania domu na święta.
Zacznijmy od tego, że nie musisz, a wręcz nie powinnaś sama odpowiadać za przygotowanie domu do świątecznego czasu. Masz rodzinę, która ma obowiązek Ci w tym pomóc – a w szczególności dotyczy to partnera. Najpierw więc obmyśl jakąś koncepcję, a następnie rozpisz zakres prac na każdego z domowników. Dzieciom przydziel proste zadania plastyczne, partnera wyślij do sklepu po potrzebne rzeczy i zaangażuj w wieszanie ozdób na wysokości.
Im więcej natury, tym lepiej. Zwłaszcza, jeśli i tak planujesz sztuczną choinkę. Warto wówczas wprowadzić do domu zapach lasu, który jednoznacznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Postaw na gałązki świerku, z których możesz własnoręcznie przygotować na przykład wieniec czy przyozdobić nimi świeczniki, stół, zastawę, kominek etc.
Dzieci mają mnóstwo fajnych pomysłów na świąteczne ozdoby, a ich przygotowanie będzie dla nich super frajdą. Jedna uwaga: nie narzucaj pociechom niczego, co nie jest zgodne z ich wizją świątecznego wystroju. Pozwól, aby przygotowały kiczowate Mikołaje i renifery – to ma być dla nich zabawa. Takie dziecięce ozdoby świetnie sprawdzą się na choince.
Nie zapominaj o tym w szale ozdabiania domu na święta. Łatwo jest dopuścić do sytuacji, w której choinka – która zwykle pojawia się w mieszkaniu czy w domu tuż przed Wigilią – zginie w gąszczu innych ozdób. Zostaw więc na nią miejsce i zaplanuj ją w taki sposób, aby rzeczywiście była najważniejszym elementem wprowadzającym świąteczny nastrój do wnętrza. Skup się natomiast na dodatkach i ozdobieniu tych części domu, które na co dzień są mało atrakcyjne – na przykład schodów, balustrady, korytarza etc.