Jak z głową pomalować mieszkanie? Poznaj kilka prostych zasad

Czujesz, że to dobry czas na zmiany we wnętrzu? Najszybszy i najbardziej spektakularny efekt osiągniesz decydując się na nowe kolory ścian. Uważaj jednak! Można tutaj bardzo łatwo popełnić błędy, przez które Twoje mieszkanie wyda się mniej estetyczne niż przedtem. O czym powinnaś pamiętać, aby pomalować pomieszczenia z głową? Oto kilka bardzo prostych zasad.

Zdecyduj się na jeden kolor główny

Dzięki temu w mieszkaniu nie zapanuje stylistyczny chaos, który jest bardzo niepożądany szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Wybierz kolor, który akurat najbardziej Ci się podoba lub idealnie pasuje do stylu, jaki chcesz osiągnąć. Powinien się on znaleźć nie tylko na ścianach, ale też pod postacią dodatków.

Dobierz kolor do wielkości pomieszczenia

W małych pokojach nie sprawdzają się ciemne kolory, ponieważ optycznie pomniejszają i tak niewielkie pomieszczenia. W takiej sytuacji lepiej będzie wpuścić do mieszkania trochę światła i zastosować jasne kolory, np. pastelowe. Pamiętaj, że „nudne” barwy możesz z łatwością przełamać efektownymi dodatkami w bardziej intensywnych kolorach.

Nie ufaj w 100% próbnikowi

Nigdy nie należy się do końca kierować tym, co widnieje na puszce farby. Jest to kolor poglądowy, a na jego wygląd duży wpływ ma chociażby rodzaj zastosowanej drukarki. Ogólna zasada brzmi, że powinno się wybierać kolor o jeden odcień jaśniejszy, niż wynika to z próbnika. Wówczas ryzyko, że ściana wyjdzie bardzo ciemna, jest znacznie mniejsze.

Rada

Wielu producentów oferuje możliwość zakupu drobnego opakowania farby z pędzelkiem w zestawie. Warto z tego skorzystać, aby przekonać się, jak dany kolor będzie wyglądać na konkretnej ścianie.

Koło barw

Koniecznie się z nim zapoznaj! Dzięki temu będziesz wiedziała, jak należy łączyć ze sobą różne kolory, by uniknąć efektu kiczu czy „gryzienia się” barw. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zastosować kilka kolorów w jednym pomieszczeniu.

Co za dużo, to niezdrowo

Staraj się nie ulegać pokusie stosowania wielu kolorów w mieszkaniu. Znacznie lepszym, a na pewno bezpieczniejszym stylistycznie sposobem, będzie kolorystyczne wydzielenie stref. O co chodzi? Niech w poszczególnych pomieszczeniach dominują inne kolory, np. w sypialni niebieski, w salonie szary, w łazience zielony, a w kuchni piaskowy. W ten sposób unikniesz miszmaszu i pokażesz, że w wykańczaniu mieszkania towarzyszyła Ci jakaś myśl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.