Jak zadbać o ogród w czasie upalnej pogody?

Krzysztof Jagielski
18.07.2022

W Polsce mamy coraz dłuższe i bardziej dokuczliwe fale upałów. Zdarza się, że przez kilka dni z rzędu na termometrach obserwujemy temperatury grubo przekraczające 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda jest groźna dla ludzi, ale nie sprzyja również roślinności. Jak mądrze zadbać o swój ogród w czasie upałów? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Nie podlewaj roślin w ciągu dnia

To nie ma kompletnie sensu, a stanowi jedynie marnotrawienie cennej wody. W ciągu dnia nie podlewamy żadnych roślin ogrodowych, a już tym bardziej w czasie, gdy ostro operuje słońce. Mogłoby to nawet zaszkodzić niektórym roślin, doprowadzając do poparzeń części zielonych.

Zwiększ częstotliwość nawadniania trawnika i innych roślin

Oczywiście w czasie upałów rośliny, szczególnie trawa, mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podlewać ogród dwa razy dziennie – jest to wręcz wskazane. Ważne, aby podlewać wcześnie rano oraz późnym wieczorem, stąd zawsze zachęcamy do zainwestowania w system automatycznego nawadniania.

Wykorzystaj zgromadzone zapasy deszczówki

Gromadzisz deszczówkę w ogrodzie? Świetnie! To bardzo mądre i odpowiedzialne podejście w dobie przedłużających się okresów suszy. Deszczówkę należy oszczędzać właśnie na okresy bezdeszczowej i upalnej pogody. Podlewaj deszczówką kwiaty, krzewy i inne rośliny, które możesz nawodnić przy pomocy konewki.

Odzyskuj wodę do podlewania

Mamy tutaj na myśli wodę zwyczajowo traconą w gospodarstwie domowym – na przykład po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw czy po myciu rąk (pod warunkiem, że używamy mydła biodegradowalnego, pozbawionego dodatków chemicznych). Taką wodę można zbierać i wykorzystywać do podlewania roślin w ogrodzie w okresie suchej, upalnej pogody.

Nie koś trawy, jeśli nie jest to konieczne

Do tej zasady stosują się zawodowi ogrodnicy i warto czerpać z ich doświadczeń. Jeśli wiesz, że zbliża się fala upałów, a nie możesz sobie pozwolić na częste i intensywne nawadnianie trawnika, to po prostu zrezygnuj z koszenia trawy. Owszem, murawa nie będzie się prezentować bardzo efektownie, ale przynajmniej przetrwa ten trudny czas (dłuższe źdźbła chronią korzenie trawy przed szybką utratą wilgoci).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.