Łazienka w rustykalnym stylu bez użycia naturalnego drewna. Jak ją stworzyć?

Mateusz Rąbalski
28.10.2019

Szukając przytulnej aranżacji łazienki, która czyni to pomieszczenie pokojem kąpielowym warto decydować się na naturalne materiały. Jednak nie zawsze możliwe jest zastosowanie drewna egzotycznego, a ze względu na bardzo specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu, trzeba zastosować materiały o jak najniższym stopniu nasiąkliwości. Doskonale sprawdzą się więc te imitujące strukturę drewna, jak płytki ceramiczne. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam nasz pomysł na urządzenie łazienki w stylu rustykalnym bez użycia naturalnego drewna.

Wykończenie ścian i podłóg w rustykalnej łazience

Na samym początku trzeba zająć się wykończeniem ścian i podłóg. W przypadku drewnopodobnych materiałów można oczywiście zdecydować się na gres, który ma mniej niż 1% nasiąkliwości. Na ścianach mogą znajdować się stylizowane panele drewnopodobne, ale równie dobrze można pomalować przestrzeń w kolorach ziemi, albo wybrać pasujące płytki ceramiczne, np. o nieco innym odcieniu.

Strefa umywalkowa z drewnopodobnymi szafkami, a także kafelkami ceramicznymi

Najczęściej użytkowaną przestrzenią w łazience jest strefa umywalkowa. W związku z tym zastosowanie naturalnego drewna na froncie szafek łazienkowych wiązałoby się z ich stopniowym niszczeniem, a z czasem koniecznością ich wymiany. Dlatego lepszym wyborem będą modele drewnopodobne. Tutaj należy również zadbać o estetyczne wykończenie ścian. Świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne w sklepie klink.pl można znaleźć ich szeroki wybór, również do stylistyki rustykalnej. Drewnopodobne płytki na ścianie mogą tworzyć mozaiki lub jednolitą strukturę. Do umywalek warto dobrać odpowiednią armaturę. W tym przypadku sprawdzi się mosiężna i postarzana.

Zamiast drewnianego wykończenia wanny, panele drewnopodobne

W eleganckim pokoju kąpielowym świetnie prezentuje się wanna wolnostojąca i taką rekomendujemy do przytulnej łazienki w stylu rustykalnym. W sytuacji, gdy chce się zastosować prostopadłościenną obudowę, doskonale sprawdzą się deski imitujące drewno wykonane z polipropylenu. Taki rodzaj wykończenia może imitować dowolne powierzchnie drewniane, od sosny przez buk, dąb, aż do ciemnych odcieni drewna egzotycznego, takich jak merbau. Każdy element imitujący drewno wprowadza niepowtarzalny charakter do wnętrza.

Akcesoria w łazience też mają znaczenie

Ceramika łazienkowa można zostać wykończona w materiale imitującym drewno. Można go wykorzystać nawet w przypadku deski sedesowej. Niemniej jednak istotne znaczenie dla ogólnego odbioru całej aranżacji mają dodatkowe akcesoria. Mogą być wykonane z plastiku z nadrukowanym wzorem drewna. Tutaj możliwości jest bardzo wiele, a plastik ze względu na swoją elastyczność i lekkość sprawdza się doskonale. Dozowniki do mydła do rąk z ręczną pompką to doskonały wybór do domu. Z kolei w przypadku łazienki hotelowej czy restauracyjnej i konieczności zastosowania modelu wiszącego można dobrać inne elementy, które będą imitować ten materiał. Może nim być np. kosz na śmieci. Ten element zwykle wyróżnia się połyskującą powierzchnią, a w rustykalnej aranżacji lepiej pasować będzie ten stylizowany.

Dodatki, które upiększą przestrzeń rustykalnej łazienki

Jeśli tworzy się rustykalną aranżację, to muszą być i dodatki. Doskonale sprawdzą się zasłony w kratkę lub w kwiaty w folkowym stylu. Oczywiście z drewnianych dodatków nie może zabraknąć lustra z półką. W tym przypadku można zdecydować się na naturalne drewno, ale znajdą się doskonałej jakości imitacje. Nie można zapomnieć również o oświetleniu. Oprawy imitujące drewno doskonale się tu sprawdzą. Oczywiście można postawić na plafony albo lampę wiszącą, w przypadku wyższych pomieszczeń. Do nich koniecznie trzeba wkręcić stylizowane żarówki, oczywiście ledowe, o ciepłym wybarwieniu, które uspokaja i relaksuje. Na półce łazienkowej mogą stanąć jeszcze kwiaty. W tym przypadku także warto postawić na plastikowe doniczki imitujące drewno, bądź też ceramiczne.

Wybierając spośród materiałów takich jak ceramika, plastik czy polipropylen można zastąpić drewno nie tracąc przy tym na estetyce wnętrza. Oczywiście nie roznosi się piękny zapach lasu, ale można łatwo to zmienić. Wystarczy wybrać odpowiedni odświeżacz powietrza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.