Nie stać Cię na klimatyzację? Poznaj inne sposoby na schłodzenie wnętrza mieszkania

Upał jest bardzo mile widziany w czasie urlopu, ale gdy przebywamy w betonowej dżungli może naprawdę dać nam się we znaki. Cierpisz z powodu wysokiej temperatury panującej w Twoim mieszkaniu? Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w klimatyzację, ale rozumiemy, że możesz nie mieć na to pieniędzy. Spokojnie, istnieją inne sposoby na schłodzenie wnętrza mieszkania. Jakie? Przeczytasz o nich w naszym poradniku.

Otwieraj okna o świcie

Oczywiście wymaga to nastawienia sobie budzika na bardzo wczesną godzinę, ale uwierz, że warto się przemęczyć. Wstań o 4 nad ranem, gdy powietrze jest rześkie. Otwórz jak najwięcej okien w mieszkaniu, nawet doprowadzając do przeciągu. Idź spać. Gdy wstaniesz do pracy, od razu poczujesz, że w mieszkaniu jest znacznie chłodniej.

Rada

Unikaj natomiast otwierania okien w południe i wczesnym popołudniem. Wtedy panują najwyższe temperatury i to po prostu nie ma sensu. Gorączka z zewnątrz na pewno nie przyniesie Ci ulgi.

Zainwestuj w markizy

Podkreślamy, że chodzi o markizy, a nie roletki. Te stosowane po wewnętrznej stronie okna w ogóle nie chronią przed gorączką. Aby odczuwalnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, nie możesz dopuścić, by promienie słoneczne skupiały się na szybach. Temu właśnie służą markizy. Znacznie lepszy efekt przynoszą markizy naokienne niż te duże, rozwijane nad np. balkonem.

Weź chłodny prysznic

To natychmiast pozwoli Ci odczuć ulgę. W okresie upałów unikaj gorących kąpieli, bo tylko niepotrzebnie podwyższysz temperaturę ciała. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic pod letnią czy wręcz chłodną wodą. Pamiętaj, że latem wskazane jest branie prysznica nawet dwa-trzy razy dziennie.

Unikaj używania piekarnika

Piekarnik generuje bardzo wysoką temperaturę, dlatego w okresie upałów warto się wstrzymać z pieczeniem ciast i różnych potraw wymagających użycia piekarnika. Na pewno jakoś to przeżyjesz, a w zamian nie będziesz się smażyć w kuchni.

Prosty wiatrak przyniesie ulgę

Wiatrak oczywiście nie zastąpi klimatyzatora, ale w relacji ceny do efektu jest to jeden z najlepszych pomysłów. Wbrew obiegowej opinii urządzenie nie schładza pomieszczenia. Jednak dzięki temu, że czujemy delikatny wietrzyk, mniej się pocimy, co pozytywnie wpływa na termikę ciała. W efekcie wydaje nam się, że w mieszkaniu jest chłodniej.

Jeśli największe okna w Twoim mieszkaniu są skierowane na południe i co roku upały mocno dają Ci się we znaki, poważnie pomyśl o zbieraniu pieniędzy na klimatyzację. Nie jest to wcale aż tak drogie. Porządne urządzenie możesz kupić już za około 2000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.