Niezwykła roślina, którą powinnaś mieć w swoim domu nie tylko dla ozdoby!

Czy słyszałaś kiedykolwiek o zmartwychwstance? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto mieć ją w domu! Inną często spotykaną nazwą tej rośliny jest róża jerychońska. Zmartwychwstanka wygląda bardzo niepozornie, ale wystarczy, że delikatnie ją podlejesz, a zaczną dziać się prawdziwe cuda.

Z brzydkiego kaczątka robi się piękny łabędź

Ta metafora idealnie pasuje do cyklu życia zmartwychwstanki. Jest to roślina pustynna, która w naturze występuje w Ameryce Północnej i Azji, gdzie przystosowała się do skrajnie niekorzystnych warunków hydrologicznych. Z tego powodu róża jerychońska wygląda po prostu brzydko – przypomina kulkę złożoną z uschniętych gałązek, podobną do ozdoby świątecznej zawieszanej na choince.

Gdy jednak podlejesz zmartwychwstankę, to po maksymalnie dwóch dniach doczekasz się przepięknej, zielonej rośliny, która z wyglądu przypomina skrzyżowanie porostu z tują. Róża jerychońska po otrzymaniu wody otwiera się i tworzy fantastyczną rozetę, która może być ozdobą dowolnego pomieszczenia. Na tym jednak zalety tej rośliny się nie kończą.

Naturalny filtr powietrza

Zmartwychwstanka jest zaliczana do grupy roślin charakteryzujących się właściwościami filtrującymi. Róża jerychońska pochłania zanieczyszczone powietrze i oddaje je w czystej formie, po usunięciu z niego szkodliwych substancji, w tym alergenów i pyłu zawieszonego. Z tego powodu uprawę zmartwychwstanki szczególnie poleca się mieszkańcom regionów z wyjątkowo zanieczyszczoną atmosferą (np. Kraków czy Dolny Śląsk) oraz palaczom.

Ciekawostka

Róża jerychońska przyspiesza usuwanie przykrego zapachu dymu papierosowego.

Łatwa pielęgnacja

Zmartwychwstankę możesz uprawiać w dowolnym miejscu, ale roślina najlepiej sprawdzi się w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest natomiast, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Roślinę możesz włożyć do miseczki czy wazonu, ponieważ nie potrzebuje ona ziemi. Zbędne są jej także nawozy. Kluczowe znaczenie dla dobrej kondycji róży jerychońskiej ma podlewanie. Należy to robić ciepłą, a nawet bardzo ciepłą wodą. W tym celu nalewamy płynu do płaskiego naczynia, umieszczamy na nim zmartwychwstankę i zostawiamy na około tydzień. Następnie roślina powinna zostać przeniesiona do suchego naczynia.

Po 7-14 dniach róża jerychońska ponownie uschnie, ale nie martw się tym – to normalne. Jest to także sygnał, że należy ponownie umieścić roślinę w ciepłej wodzie.

Zmartwychwstankę najłatwiej kupisz w internetowych sklepach ogrodniczych. Pojedyncza roślina powinna kosztować maksymalnie 20 złotych. Warto wiedzieć, że róża jerychońska jest rośliną wieloletnią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.