Sposoby na cień na tarasie. Który wybrać?

Jedną z największych zalet mieszkania w domu jest możliwość spędzania wolnego czasu na tarasie. To przestrzeń, która sprzyja relaksowi, świetnie sprawdza się podczas większych imprez, a w sezonie letnim może wręcz stanowić dodatkowe „pomieszczenie” dla mieszkańców. Faktem jest jednak, że na skierowanym na południe tarasie trudno jest czasami wytrzymać. Ostre słońce podnosi odczuwalną temperaturę do nieznośnych wartości. Wówczas warto, a wręcz trzeba pomyśleć o zapewnieniu sobie choćby odrobiny cienia. Który sposób będzie najlepszy dla Ciebie? Przeczytaj.

Parasol

To najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Proste parasole z plastikową podstawą napełnianą wodą można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Problem w tym, że parasol jest bardzo podatny na podmuchy wiatru, trzeba go więc zdejmować w czasie wichury. Poza tym zapewnia on tylko niewielki skrawek cienia i nie sprawdzi się w sytuacji, gdy z tarasu będzie chciało jednocześnie korzystać więcej osób.

Markiza

Znacznie lepszy wybór. Markiza daje cień o dużej powierzchni, dlatego idealnie sprawdzi się na sporych tarasach, szczególnie podczas imprez. Jej atutem jest banalnie prosta obsługa. Wystarczy ją rozwinąć (ręcznie lub elektrycznie, w zależności od modelu i zasobności portfela), a wieczorem zwinąć, dzięki czemu nie będzie narażona na zniszczenie przez wiatr czy ptaki. Markiza okazjonalnie może również chronić przed deszczem.

Wadą markizy jest bez wątpienia dość wysoka cena zakupu, szczególnie w porównaniu do parasola. Nie zawsze również istnieją warunki do montażu takiego elementu – wymagane jest bowiem solidne zakotwienie markizy w murze.

Zielone zadaszenie

Zyskuje coraz większą popularność, ponieważ prezentuje się bardzo naturalnie i efektownie. Wymaga stworzenia drewnianej konstrukcji nad tarasem, po której będą się piąć takie rośliny, jak chociażby winorośl czy bluszcz. Wystarczy jeden sezon, by zyskać przepiękne zielone zadaszenie, które posłuży latami.

Wadą tego rozwiązania jest dość wysoki koszt budowy konstrukcji (choć można to zrobić samodzielnie) oraz konieczność regularnego formowania roślin.

Tradycyjne zadaszenie

To opcja dla tych, którzy chcą zainwestować raz, a porządnie. Tradycyjne zadaszenie gwarantuje znaczne zacienienie tarasu, jak również umożliwia korzystanie z niego w czasie deszczu. Dzięki zadaszeniu nie musisz np. chować mebli ogrodowych i przerywać imprezy z powodu ulewy.

Minusem takiego zadaszenia jest oczywiście wysoki koszt wykonania. Ponadto warto pamiętać, że znaczne zacienienie może uniemożliwić chwytanie promieni słońca na tarasie przez większą część dnia. Spowoduje również, że do salonu będzie wpadać wyraźnie mniej naturalnego światła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.