Też popełniasz te błędy podczas sprzątania mieszkania? Czas z nimi skończyć!

Sprzątanie może się wydawać banalną, mało skomplikowaną czynnością. Jak tu popełnić błędy? Przecież mamy do dyspozycji odkurzacze, mopy, detergenty itd. Okazuje się jednak, że wiele z nas przez całe życie sprząta… źle. Wciąż popełniamy te same błędy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. O jakich błędach mowa? Wymieniamy je w naszym poradniku, po którego lekturze na pewno zaczniesz sprzątać skuteczniej!

Ścieranie kurzu z mebli przed odkurzaniem podłogi

Przyznaj, że też tak robisz. Mogłoby się wydawać, że to prawidłowa kolejność, bo lepiej zrzucić kurze z mebli na podłogę i dopiero wtedy ją odkurzyć, a następnie umyć. Okazuje się jednak, że to błąd. Dlaczego?

Powodem jest to, że podczas odkurzania, szczególnie dywanów i wykładzin, wzbijamy w powietrze drobinki kurzu, które następnie osiadają na meblach. Poza tym część kurzu wydostaje się przez filtr odkurzacza i także niweczy wcześniejsze czyszczenie mebli. Dlatego na przyszłość pamiętaj: najpierw odkurzamy podłogę, a dopiero później ścieramy kurze z mebli, sprzętu RTV itd.

Mycie okien w słoneczny dzień

Być może słyszałaś, że nie powinno się tego robić, ale właściwie dlaczego? Otóż powodem jest to, że detergent do mycia szyb na słońcu bardzo szybko wysycha. Jest to szczególnie widoczne na oknach, które działają niczym soczewka i błyskawicznie się nagrzewają. Dlatego, gdy tylko spryskasz szybę, na którą padają promienie słoneczne, środek niemal od razu wysycha.

Efekt jest taki, że choćbyś bardzo się starała, to i tak nie unikniesz powstawania brzydkich smug na szybach. Lepiej więc wstrzymać się z myciem okien w słoneczny dzień i poczekać do wieczora lub na pochmurną pogodę (w Polsce o taką akurat nietrudno).

Szorowanie dywanu/wykładziny

Przypomnij sobie, co zrobiłaś, gdy ostatnim razem spadł Ci na dywan kawałek ciasta lub rozlała się herbata. Strzelamy, że pobiegłaś po szmatkę i zaczęłaś intensywnie szorować zabrudzone miejsce. Mamy rację? W takim razie popełniłaś poważny błąd.

Zabrudzonego dywanu czy wykładziny nie wolno szorować, bo efekt jest odwrotny od zamierzonego. Plama będzie jeszcze bardziej widoczna, a brud wniknie głębiej w strukturę włókien. Co zatem robić?

Należy sięgnąć po ręcznik papierowy i delikatnie przyciskać go do plamy, licząc na to, że większość wsiąknie w materiał. Jeśli się nie uda, to plamę możesz usunąć np. sodą oczyszczoną – wystarczy wysypać odrobinę środka na dywan i po kilkudziesięciu minutach odkurzyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.