Twoja pralka jest nieekonomiczna? A może po prostu popełniasz te błędy?

Antoni Kwapisz
05.11.2018

Nowoczesne pralki charakteryzują się tym, że są bardzo oszczędne zarówno jeśli chodzi o zużycie prądu, jak i wody oraz środków piorących. Jednak samo urządzenie nie naprawi błędów, które popełnia wiele z nas. To przez nie nawet świetna pralka ostatecznie może pracować mało ekonomicznie i narażać domowy budżet na wysokie rachunki. Wymieniamy te błędy w naszym poradniku, abyś mogła łatwo się z nimi uporać.

Zbyt dużo środków piorących

Wiele z nas ma w sobie taką pokusę, aby dodać odrobinę więcej proszku do prania czy płynu do płukania, tak „na wszelki wypadek”. Okazuje się jednak, że nie ma to żadnego sensu. Współczesne pralki to bardzo zaawansowane urządzenia, które wymagają precyzyjnego dawkowania detergentów. Jeśli producent informuje, że na standardowy program potrzeba jednej miarki proszku, nie dodawaj niczego „ekstra”. Efekt prania będzie taki sam, a przy okazji zaoszczędzisz na proszku czy płynie.

Prawie pusty bęben

Dobrą praktyką jest uruchamianie pralki dopiero wtedy, gdy zbierze się taka ilość ubrań, by można było nimi wypełnić cały bęben do limitu wsadu urządzenia. Jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie. Jeśli natomiast zdarza Ci się wyprać kilka koszulek czy kompletów bielizny, to nie dziw się, że Twoje rachunki za wodę i prąd są podejrzanie wysokie. Planuj pranie zawsze tak, aby z jednej strony wciąż mieć czyste ubrania, a z drugiej nie musieć uruchamiać pralki przy niezapełnionym bębnie.

Nieprzygotowywanie ubrań do prania

Oczywiście, że dysponując nowoczesną pralką nie musisz za każdym razem wstępnie zapierać plam – dobry sprzęt w połączeniu z markowym proszkiem powinien sobie z tym poradzić. Chodzi nam natomiast o to, abyś nie wrzucała do pralki np. spodni z monetami w kieszeniach czy skarpet, z których dosłownie wysypuje się połowa zawartości piaskownicy. To nie służy pralce i szybko doprowadzi do znacznego spadku jest sprawności. W efekcie urządzenie będzie zużywać znacznie więcej wody i prądu, a i szybciej odmówi posłuszeństwa.

Zły dobór programów

Jeśli zamierzasz wyprać delikatnie zabrudzone ubrania (np. raz założone koszulki), to naprawdę nie ma sensu robić tego w wysokiej temperaturze. Pralka spokojnie poradzi sobie z odświeżeniem ubrań na programie ekonomicznym. Wysoką temperaturę zostaw tylko na najgorsze zabrudzenia. Będzie znacznie oszczędniej i – co równie ważne – bezpieczniej dla ubrań.

Zdarza Ci się popełniać te błędy? Teraz masz ich świadomość i możesz zacząć ich unikać. Pierwsze efekty zauważysz już wraz z przyjściem kolejnych rachunków za prąd i wodę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie