Wiatrołap – dlaczego warto go mieć?

Jerzy Biernacki
27.06.2022

Wybierając projekt domu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne, zapożyczone z krajów anglosaskich rozwiązanie, jakim jest brak wiatrołapu. Choć teoretycznie pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca, to w praktyce sprawdza się średnio. Dowiedz się, dlaczego warto mieć w domu wiatrołap.

Ochrona przed wychładzaniem się części mieszkalnej

To podstawowa funkcja wiatrołapu, która jest zawarta również w nazwie tego pomieszczenia. Dzięki wiatrołapowi nie dochodzi do wychłodzenia salonu czy kuchni po każdorazowym otwarciu drzwi wejściowych do domu. Chłodne powietrze zatrzymuje się właśnie w wiatrołapie i jest szybko ogrzewane na małej przestrzeni.

Rezygnując z tego pomieszczenia szybko dojdziesz do wniosku, że to był błąd, gdy np. leżąc na kanapie nagle poczujesz nieprzyjemne zimno – znak, że ktoś przyszedł do domu.

Bałagan zostaje za drzwiami

Co prawda w wiatrołapie także trzeba utrzymywać porządek, natomiast można to robić na bieżąco, niekoniecznie bez przerwy. Przykładowo: zapraszasz gości, którzy zdejmują buty przed wejściem do części mieszkalnej. Gdy zrobią to w wiatrołapie, to wystarczy zamknąć drzwi i nikt nie widzi bałaganu, nikt nie potyka się o buty i nie rozrzuca ich po domu.

Gdyby tego wiatrołapu nie było, to widok stosu butów na pewno nieźle by Cię irytował, nie wspominając już o naniesieniu brudu do części mieszkalnej domu. Ten sam schemat działa w przypadku domowników, zwłaszcza dzieci, które na pewno nie będą grzecznie chować butów do szafy zaraz po przyjściu ze szkoły, z placu zabaw etc.

Idealne miejsce na zabudowę

W wiatrołapie warto od razu przewidzieć zabudowę meblową, a dokładnie szafę na ubrania całej rodziny. To najlepsze miejsce, ponieważ zwykle to właśnie w wiatrołapie zakładamy kurtkę, płaszcz, szalik, czapkę, buty etc. Szafa powinna być na tyle pojemna, aby pomieściła nie tylko okrycia na dany sezon, ale też te na inne pory roku. To pozwoli utrzymać porządek w domu i zaoszczędzić miejsce np. w sypialni.

Dużo łatwiejsze utrzymanie czystości w salonie

Wiatrołap jest pomieszczeniem, w którym liczymy się z delikatnym bałaganem czy piaskiem na podłodze nanoszonym pod butami. Po zamknięciu drzwi brud nie będzie się przedostawać do części mieszkalnej – nie ma zatem potrzeby, aby od razu po przyjściu do domu chwytać za odkurzacz, można to zrobić nieco później.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.