Wiesz, że masz w domu niechcianych „współlokatorów”? Lista najczęstszych insektów

Niektóre z nich budzą w nas lęk, inne mogą być natomiast niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie da się ich jednak całkowicie uniknąć, ponieważ mają niebywałą zdolność przedostawania się do domów i mieszkań, nawet na najwyższych piętrach. Mowa oczywiście o insektach. Stworzyliśmy listę tych najczęściej występujących i podpowiadamy, jak się ich skutecznie pozbyć.

Pająki

Choć pająki występujące w naszym kraju nie są groźne dla człowieka, to ich widok może być odrażający, a dla wielu osób nawet przerażający. Warto jednak wiedzieć, że pająki same w sobie są dość pożyteczne, bo zjadają inne insekty. Jeśli natomiast Cię to nie przekonuje i chcesz się ich koniecznie pozbyć ze swojego mieszkania, użyj sprytnego fortelu. Na pająki drażniąco działa zapach żołędzi, kasztanów i soku z cytryny. Warto więc porozstawiać te produkty w narożnikach i za szafkami.

Mole spożywcze

Uwielbiają miejsca, w których jest przechowywana żywność. Jeśli więc zauważysz np. na cieście charakterystyczne nitki, a tym bardziej larwy robaków, natychmiast wyrzuć taki produkt i zacznij dokładne sprzątanie. Odkurz wszystkie szafki i pojemniki, w których przechowujesz żywność. Aby zapobiec pojawieniu się moli spożywczych w przyszłości, rozsyp odrobinę intensywnie pachnących przypraw, jak goździki czy anyż. Mole nie cierpią też zapachu wanilii, cytryny i pomarańczy.

Pluskwa domowa

To bardzo niebezpieczne insekty, ponieważ żywią się ludzką krwią. Może więc dojść do bolesnego pokąsania, reakcji alergicznej, a nawet zakażenia – pluskwy przenoszą groźne bakterie, w tym gronkowca złocistego. Aby pozbyć się pluskiew z domu musisz przede wszystkim dbać o porządek. Często odkurzaj, myj podłogi detergentami, nie pomijaj zakamarków. Koniecznie wygotuj pościele i wypierz ubrania w wysokiej temperaturze.

Mrówki faraona

Czasami występują w domach, bardzo rzadko w mieszkaniach. Są groźne dla człowieka, ponieważ mogą boleśnie pokąsać, szczególnie dzieci, co wywołuje reakcję alergiczną. Aby pozbyć się mrówek faraona należy przede wszystkim ustalić, którędy dostają się do domu. Warto uszczelnić wszelkie szpary, a w podejrzane miejsca włożyć np. skórki cytryny czy liście mięty.

Mole odzieżowe

Bardzo niemile widziane, ponieważ niszczą odzież, wygryzając w niej dziury. Tak naprawdę szkodnikami są larwy mola odzieżowego, a nie dorosłe osobniki. Sprawdzonym i stosowanym przez lata sposobem na walkę z intruzami jest naftalina – niestety, wydziela ona nieprzyjemny dla człowieka zapach, którym przechodzą też ubrania. Możesz wypróbować zawieszki przeciwko molom dostępne w drogeriach lub umieścić w szafach woreczki z liśćmi lawendy lub igieł sosnowych.

Karaluch

Te insekty są synonimem brudu, dlatego jeśli pojawiły się w Twoim domu, to masz wyraźny sygnał, że czas najwyższy na generalne porządki. Walka z karaluchami może być długa, dlatego jeśli zalęgło się ich mnóstwo, możesz być skazana na skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Karaluchy przenoszą wiele groźnych chorób, w tym dur brzuszny czy żółtaczkę.

Roztocza

Gnieżdżą się na ubraniach, w dywanach i na pościeli, a także na tapicerowanych meblach. Nie da się ich do końca pozbyć, ale warto robić wszystko, by zminimalizować ich ilość w mieszkaniu. Odchody roztoczy są silnymi alergenami, mogą prowadzić do przewlekłego kaszlu czy nawet astmy oskrzelowej. Dobrym sposobem na walkę z nimi jest częste wietrzenie mieszkania, odkurzanie, ścieranie kurzów i częste zmienianie pościeli.

Teraz wiesz już, jakie insekty mogą gnieździć się w Twoim domu. Nie bagatelizuj ich i stosuj się do naszych rad, aby zminimalizować ryzyko groźnych konsekwencji współdzielenia mieszkania z niechcianymi lokatorami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.