2 dodatkowe dni opieki na dziecko – co warto o tym wiedzieć?

Antoni Kwapisz
03.03.2025

Rodzice wychowujący dzieci do 14. roku życia mają prawo do skorzystania z 2 dodatkowych dni urlopu opiekuńczego w każdym roku kalendarzowym. Dni nie można jednak kumulować - oznacza to, że niewykorzystane dni z poprzedniego roku przepadają i nie mogą być przeniesione na kolejny rok.

Podstawa prawna

Zasady przyznawania urlopu opiekuńczego reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z §1 tego artykułu, pracownik wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać urlop w formie dni czy godzin, co należy wskazać w pierwszym składanym wniosku w danym roku.

Jak złożyć wniosek o urlop opiekuńczy?

Aby skorzystać z przysługujących 2 dni opieki, pracownik (matka lub ojciec) musi złożyć wniosek u pracodawcy. W wielu miejscach pracy dostępne są gotowe formularze, jednak jeśli ich nie ma, można przygotować wniosek samodzielnie, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie roku, ponieważ przepisy nie określają konkretnego terminu zgłaszania takiej potrzeby. Ważne jednak, aby każdego roku składać nowy wniosek – bez tego pracownik nie będzie mógł skorzystać z urlopu opiekuńczego.

Co z niewykorzystanym urlopem?

Jeżeli pracownik nie skorzystał z 2 dni opieki na dziecko w danym roku, to dni te po prostu przepadają. Nie ma możliwości przeniesienia niewykorzystanego urlopu opiekuńczego na kolejne lata. Nowa pula urlopu jest naliczana od 1 stycznia każdego roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie