6 największych mitów na temat ciąży

Antoni Kwapisz
06.02.2017

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Przed Tobą piękny czas, ale także całkiem spora dawka stresu. Z każdej strony będą Cię atakować przeróżne mity i wierzenia ludowe, które są powtarzane od pokoleń, a tak naprawdę nie mają wiele wspólnego z prawdą. Poznaj 6 największych mitów na temat ciąży.

  1. W ciąży nie wolno uprawiać seksu – jest to oczywiście nieprawda. Seks może być wręcz wskazany, ponieważ poprawia Twoje samopoczucie, od którego zależy rozwój dziecka. Musisz jedynie pamiętać o wybieraniu pozycji, które nie powodują Twojego dyskomfortu i nie zagrażają maluszkowi. Jeśli mimo to masz obawy przed zbliżeniem, idź do ginekologa i poproś o fachową poradę. W bardzo nielicznych przypadkach wstrzemięźliwość w czasie ciąży bywa wskazana.
  2. Ciężarna nie powinna jeździć tyłem do kierunku jazdy – trudno uwierzyć, skąd wzięła się ta bzdura, ale niektóre kobiety naprawdę w to wierzą. Podobno jazda tyłem do kierunku poruszania się środka lokomocji ma wpływać na zwiększone ryzyko pośladkowego ułożenia się dziecka. Jest to oczywista nieprawda. Owszem, takie ułożenie się zdarza, ale nie ma to nic wspólnego z jazdą tyłem w czasie ciąży.
  3. Płeć dziecka można rozpoznać po kształcie brzucha – jeśli chcesz w to wierzyć, droga wolna, ale musisz mieć świadomość, że jest to po prostu jeden z licznych ciążowych mitów. Podobno spiczasty brzuch wskazuje na chłopca („bo chłopcy pchają się do przodu”), ale jest w tym tyle samo prawdy, co w twierdzeniu, że ktoś przeżył porwanie przez UFO.
  4. Należy jeść za dwoje – to prosta droga do znacznego przybrania na wadze w czasie ciąży. Nie ma żadnych podstaw, abyś jadła podwójne posiłki. Jedz normalnie i wszystko, na co masz ochotę – oczywiście poza serami pleśniowymi, tatarem czy pasztetem.
  5. Kieliszek wina nie zaszkodzi – to wyjątkowo szkodliwy mit, w który absolutnie nie należy wierzyć. Każda ilość alkoholu szkodzi dziecku, dlatego odmawiaj nawet symbolicznego łyka szampana czy wina. Alkohol nie może być ważniejszy niż dobro maluszka.
  6. Nie poparz się – kolejny bardzo zabawny mit, który nie ma żadnego uzasadnienia w faktach. Według babcinych wierzeń oparzenie się w ciąży spowoduje, że dziecko będzie miało znamię. Jest to kompletna nieprawda.

Ciąża jest fascynującym zjawiskiem i nic dziwnego, że narosło wokół niej tak dużo mitów. Zamiast wierzyć w to, co mówią ciotki, znajome i oczywiście forumowi znawcy, po prostu porozmawiaj z lekarzem, który odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.