Chcesz kupić kota, ale boisz się alergii u dziecka? Sprawdź, co możesz zrobić

Jerzy Biernacki
08.06.2022

Alergia „na kota”, czyli tak naprawdę na białko zawarto w kociej ślinie, jest jedną z najczęstszych alergii występujących w ludzkiej populacji. Objawia się katarem, łzawieniem oczu, dusznością, a w skrajnym przypadku może się rozwinąć do postaci astmy. Nic więc dziwnego, że jesteś pełna obaw przed planowanym zakupem kota. Jeśli boisz się ostrej reakcji alergicznej u dziecka, to na dobry początek wykorzystaj kilka naszych wskazówek.

Test „na żywym organizmie”

Chodzi tutaj po prostu o wybranie się z dzieckiem w miejsce, w którym na co dzień przebywa kot. Może to być na przykład mieszkanie znajomych kociarzy. Jeśli po takiej wizycie dziecko nie zdradza żadnych objawów alergii, to istnieje spora szansa, że będzie dobrze.

Inną opcją jest wybranie się z dzieckiem do schroniska dla zwierząt, w którym można pobawić się z kotami. Pamiętaj jednak, że ten test może być niemiarodajny z uwagi na duże zagęszczenie alergenów.

Wizyta u alergologa

To także dobry pomysł, jeśli chcesz z góry wiedzieć, czy dziecko ma uczulenie na kocie białko. Alergolog zleci przeprowadzenie testów alergicznych (skórnych lub z krwi), a następnie przeanalizuje ich wyniki i udzieli Wam niezbędnych wskazówek.

Odczulanie i przyjmowanie leków to ostateczność, na którą należy się zdecydować dopiero w momencie, gdy w domu pojawi się kot i dziecko rzeczywiście będzie mieć silne objawy alergiczne.

Poszukaj mniej uczulającej rasy

Co prawda nie ma czegoś takiego, jak „kot dla alergika”, natomiast rzeczywiście istnieją rasy mniej uczulające. Zaliczymy do nich przede wszystkim kota syberyjskiego, kota balijskiego oraz kota orientalnego. Jeśli te rasy Ci się podobają i odpowiadają Wam pod względem charakterologicznym, to warto rozważyć zakup jednego z przedstawicieli.

Nie ryzykuj, jeśli wciąż masz wątpliwości

Na koniec odwołamy się do Twojego zdrowego rozsądku. Jeśli dziecko ewidentnie zdradza objawy alergii na kocie białko, które mijają od razu po zniknięciu mruczka z pola widzenia, to dobrze się zastanów, czy chcesz narażać pociechę na tego typu problemy. Skuteczna walka z alergią jest możliwa, natomiast bywa długotrwała i męcząca. Być może lepiej nie ryzykować i postawić na inne, bezpieczniejsze zwierzątko domowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.