Co zrobić w domu jeszcze przed porodem? Wykorzystaj te wskazówki

Mateusz Rąbalski
15.02.2021

Szykujesz się już do porodu? Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło dobrze! Ponieważ masz jeszcze trochę czasu, to powinnaś go wykorzystać na zrobienie rzeczy, na które za chwilę zabraknie Ci energii. Koniecznie zaangażuj w to także swojego partnera. W naszym poradniku wymieniamy te sprawy do załatwienia w domu, o które warto zadbać jeszcze przed porodem. Sprawdzisz?

Umycie okien

Uwierz, że po porodzie nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu. Może się więc okazać, że przez wiele tygodni będziesz z irytacją obserwować smugi na szybach i grubą warstwę brudu zalegającą na ramach okiennych praz parapetach. Owszem, umyciem okien może się zająć Twój partner, ale raczej nie będziecie ryzykować robieniem przeciągów, gdy w domu pojawi się już maluszek.

Właśnie dlatego okna warto umyć jeszcze przed porodem – jeśli czujesz się na siłach, a przy okazji chcesz nieco zmotywować maleństwo do opuszczenia Twojego brzuszka, to możesz zająć się tym sama.

Wypranie ubranek niemowlęcych

Po porodzie również możesz mieć problem z tym, aby na bieżąco prać ubranka maluszka, a niestety te będą potrzebne w ogromnych ilościach. Dlatego radzimy, abyś zaplanowała sobie wielkie pranie ubranek niemowlęcych, ale też Twoich bezpośrednio przed porodem. Pamiętaj o użyciu proszku hipoalergicznego, aby nie ryzykować, że u dziecka wystąpi alergia skórna.

Generalne porządki

Okres tuż przed porodem jest bardzo dobrym momentem na to, aby porządnie wysprzątać całe mieszkanie czy dom. Nie chodzi tutaj jednak tylko o mycie podłóg i łazienki, ale o uporządkowanie garderoby, szaf, spiżarni, zawartości szafek kuchennych. Po porodzie nie dość, że nie będziesz miała na to czasu i siły, to jeszcze możesz odczuwać podwójną frustrację na widok bałaganu (efekt działania hormonów). Dobrze więc będzie zająć się tym właśnie teraz, w czym powinien pomóc Ci partner.

Zrobienie zapasów spożywczych

To już zadanie typowo dla partnera. Ty zajmij się natomiast zrobieniem listy zakupów. Pomyśl, co będzie Wam potrzebne w ciągu najbliższych tygodni i niech to będą produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Dzięki temu będziecie mogli się porządnie odżywiać (to szczególnie ważne dla Ciebie), ale bez konieczności częstego chodzenia na zakupy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.