Czego unikać w ciąży?

Mateusz Rąbalski
07.02.2019

Jak dbać o zdrowie i samopoczucie w czasie ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak zadbać o siebie w najbliższych miesiącach? Jeśli tak, sprawdź, czego się wystrzegać, by czuć się świetnie do samego rozwiązania. Dieta i jakość codziennego życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Czego szczególnie należy unikać w czasie ciąży? 

Stres 

Ciąża to czas, w którym powinno się nieco zwolnić, jak i zadbać o swoją psychikę. Zadaj o ograniczenie męczących i stresujących obowiązków. Zamiast tego skup się na większej ilości wolnego czasu i relaksu. Zorganizuj codziennie nawet chwilę dla siebie, by poczytać książkę, obejrzeć film, czy udać się na relaksujący spacer. 

Alkohol 

W czasie ciąży całkowicie ogranicz spożywanie alkoholu. Nawet mała dawka alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Dziecko nie ma mechanizmu ochronnego przed alkoholem. Tym samym spożycie nawet małej dawki alkoholu może skutkować FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. 

Przeciążanie się 

Nie tylko unikanie stresu, czy całkowite wykluczenie alkoholu jest niezwykle ważne w czasie ciąży. Lekarze alarmują, by w tym szczególnym okresie nie przeciążać się. Umiarkowana aktywność fizyczna pozwala poczuć się dobrze i mieć więcej energii, jednak domowe prace porządkowe często mogą za mocno przeciążać organizm i tym samym być niebezpieczne, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. 

Zarówno w zagrożonej ciąży, jak i zaawansowanej warto zadbać o pomoc w pracach domowych. Przygotowanie pokoiku dla dziecka, bądź utrzymanie porządku w domowych pieleszach może być utrudnione. Zatrudnienie pomocy domowej, która może utrzymać porządek przed porodem, jak i w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Dzięki specjalnym portalom takim jak: pomocedomowe.pl, znalezienie sprzątaczki staje się bardzo łatwe. Każda pomoc domowa ma swój profil, na którym można przeczytać więcej o zakresie jej obowiązków domowych, cenniku, godzinach dyspozycyjności, czy referencjach od poprzednich klientów. 

Odpowiednia dieta 

W ciąży szczególnie powinnaś zadbać o zdrowe odżywianie. Lekkostrawna dieta, dzięki której uzupełnisz wszystkie składniki odżywcze i minerały sprawi, że zarówno Ty, jak i dziecko będziecie czuć się dobrze przez cały czas trwania ciąży. W czasie ciąży najlepiej unikać gazowanych słodkich napojów, tłustych dań, czy mocno przetworzonej żywności. Zamiast tego, warto postawić na warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, czy odpowiednią ilość wody wypijanej każdego dnia. Taki styl życia doda Ci energii. 

Opalanie się w ciąży 

W ciąży  zdecydowanie zabronione jest solarium i opalanie się. Zbyt długie przebywanie na słońcu może pozostawić nieestetyczne plamy na skórze, przyczynić się do osłabienia organizmu, a także jego odwodnienia, dlatego długie przebywanie na słońcu jest zabronione. 

Przestrzeganie tych zaleceń sprawi, że okres ciąży będzie o wiele łatwiejszy. Zdrowa dieta, odpowiednia dawka aktywności fizycznej i całkowite ograniczenie alkoholu to absolutna podstawa dla zdrowia matki, jak i dziecka. Co więcej, w ciąży nie należy się przemęczać, a także zadbać o zredukowanie ilości stresu. W końcu szczęśliwa mama, to także zadowolone dziecko. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.