Do której trzeba odebrać dziecko z przedszkola?

Jerzy Biernacki
20.06.2023

Tytułowe pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic, który wkrótce pośle dziecko do przedszkola. Szczególnie są tym zainteresowani rodzice chodzący do pracy w stałych godzinach, którzy obawiają się, że mogą nie zdążyć odebrać dziecka przed zamknięciem przedszkola. Na szczęście nie powinno być z tym problemu, a już na pewno w placówce prywatnej.

Standardowe godziny otwarcia przedszkoli

Oczywiście każda placówka – czy to prywatna, czy samorządowa – może mieć zupełnie inne godziny otwarcia, dlatego nie bierz tej informacji za pewnik. Najczęściej natomiast przedszkola publiczne, a więc te najbardziej oblegane z uwagi na niskie koszty, są czynne w godzinach od 7 do 16 lub od 7:30 do 16:30.

Na dłuższe godziny otwarcia mogą liczyć rodzice, którzy wybiorą przedszkole prywatne. Tutaj często placówki są czynne nawet od godziny 6 rano do 18 po południu, co wymaga pracy na dwie zmiany.

Jeśli więc z góry zakładasz, że możesz mieć problem z odebraniem dziecka do godziny 16 czy najpóźniej 17, to raczej zacznij się rozglądać za przedszkolem prywatnym – dużo droższym, natomiast elastycznie dopasowującym godziny działania do potrzeb rodziców.

Nie traktuj przedszkola, jako „przechowalni”

Oczywiście nie zachęcamy do tego, aby odbierać dziecko tuż przed zamknięciem, kiedy najpewniej będzie już samo pod opieką jednej pani. Warto tak zaplanować godziny obecności dziecka w przedszkolu, aby nie spędzało poza domem więcej niż 8 godzin dziennie – być może uda się zaangażować w odbieranie pociechy dziadków czy zaufanych sąsiadów?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie