Dziecko zaczęło używać przekleństw? Zareaguj!

Mateusz Rąbalski
29.05.2023

Gdy rodzice słyszą z ust kilkulatka przekleństwo, to początkowo mogą być tym faktem zaskoczeni, jednak szybko powinni się otrząsnąć i dogłębnie zbadać sprawę. Używanie wulgarnego słownictwa przez dziecko nie jest niczym normalnym. Jak na to zareagować? Oto wskazówki, które warto wykorzystać.

Zapytaj dziecko, skąd zna takie brzydkie słowo

Licz się jednak z tym, że szczerość dziecka może Cię zawstydzić, gdy okaże się, że takie słownictwo pociecha przyswoiła sobie w domu. Jeśli tak rzeczywiście jest, to koniecznie porozmawiaj z partnerem na ten temat i ustalcie, że będziecie się bardzo pilnować, aby np. w kłótni nie sięgać po słowa ciężkiego kalibru.

Nie krzycz na dziecko

To nie jest wina dziecka, że zaczęło używać brzydkich słów – raczej nie zetknęło się z nimi w bajkach, a musiało je usłyszeć z ust dorosłych lub innych dzieci. Dlatego karanie pociechy za taki występek nie jest w porządku.

Przyjrzyj się treściom, z jakimi dziecko ma kontakt w Internecie

Jeśli zdarza Ci się zostawić dziecko przed telewizorem czy z telefonem, na którym ogląda różne filmiki na YouTube, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pociecha zetknęła się z brzydkimi słowami właśnie w Internecie. Koniecznie sprawdź więc, co dziecko ogląda online i dla bezpieczeństwa ustaw filtr rodzinny, który będzie blokować nieodpowiednie treści.

Porozmawiaj z wychowawcą w przedszkolu

Być może dziecko przyniosło brzydkie słownictwo z przedszkola, co wcale nie jest niczym niezwykłym. Dzieci mogą pochodzić z różnych środowisk i zdarza się, że już kilkulatki „edukują” swoich rówieśników z leksykonu polskich przekleństw. Warto porozmawiać o tym z wychowawcą grupy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie