Jaki obóz letni dla dziecka wybrać?

Mateusz Rąbalski
09.05.2023

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To dobry moment, aby zacząć rozglądać się za obozem letnim dla dziecka. Jeśli ma to być pierwszy samodzielny wyjazd pociechy na wakacje, to doskonale rozumiemy Twoje emocje. W tym poradniku krótko podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze obozu letniego.

Zgodny z jego zainteresowaniami

Przede wszystkim poszukaj obozu tematycznego, którego program został zbudowany wokół hobby Twojego dziecka. Dziś nie ma z tym żadnego problemu – organizatorzy turystyki dziecięcej i młodzieżowej mają w swoich ofertach wiele obozów czy to sportowych, artystycznych, muzycznych, naukowych czy typowo nastawionych na odpoczynek.

Taki, na który może jechać z kimś znajomym

Ważne jest to, aby dziecko nie stresowało się wizją samodzielnego wyjazdu na wakacje z osobami, których w ogóle nie zna. Porozmawiaj z rodzicami koleżanek i kolegów dziecka z klasy, czy nie chcieliby posłać swoich pociech na ten sam obóz. Wówczas dzieciom będzie o wiele raźniej.

Zwróć uwagę na odległość od domu

Nie ma sensu szukać obozu na drugim końcu Polski. Jeśli ma to być impreza 7-10 dniowa, to szkoda będzie tracić czas na całodzienny dojazd i powrót do domu. Optymalna odległość to do 300-400 kilometrów. Jeśli więc mieszkacie w północnej Polsce, to skup się na obozach nad morzem i na Mazurach.

Atrakcyjny program

Koniecznie zapoznaj się z programem wstępnie wybranego obozu, aby zyskać pewność, że dziecko nie będzie się nudzić. Oczywiście program nie może być przesadnie napięty – konieczne jest zostawienie dzieciom przestrzeni do wypoczynku i zajęć w podgrupach. Jednocześnie upewnij się, że program uwzględnia atrakcyjne zajęcia, wyjścia do ciekawych miejsc, plażowanie, kąpiele w morzu czy w jeziorze oraz wycieczki po okolicy. Musi być po prostu urozmaicony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.