Kaszel u dzieci - jak z nim skutecznie walczyć?

Maciej Piwowski
29.06.2015

Kiedy nasze pociechy zaczynają kaszleć, zwykle oznacza to początek kłopotów ze zdrowiem. Zwykle, bo są przypadki, w których maluch najzwyczajniej w świecie próbuje zwrócić na siebie uwagę rodziców, jednak taki udawany kaszel dość łatwo jest zdemaskować i nie stanowi on żadnego zagrożenia. Inaczej sprawa ma się z kaszlem, który jest efektem rozwijającej się infekcji dróg oddechowych - wymaga on konkretnego działania ze strony rodziców, a często także i wizyty u lekarza. Co więc możemy zrobić, kiedy u naszego malucha pojawi się kaszel?

Rodzaje kaszlu

Zanim zaczniemy gorączkowo przeszukiwać cały Internet, pytając na każdym forum „Co na kaszel u dziecka?", powinniśmy na spokojnie określić rodzaj kaszlu, bo od tego właśnie zależy dobór środków i metod jego leczenia. Zwykle jest to dość proste, bowiem kaszlowi suchemu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli i płuc, jest za to bardzo męczący dla dziecka ze względu na wyschniętą błonę śluzową oraz ból i uczucie drapania czy łaskotania w gardle.

Kaszel suchy pojawia się najczęściej w początkowej fazie infekcji i jeśli tylko możemy, powinniśmy jak najszybciej go wyleczyć. Bardzo pomocne w tego rodzaju kaszlu są różnego rodzaju syropy łagodzące kaszel - dobrze sprawdzi się prawoślaz lub liście podbiału, ale każdorazowo trzeba ich zastosowanie skonsultować z lekarzem. Całkowicie bezpiecznym środkiem łagodzącym suchy kaszel u maluchów jest natomiast osłodzona herbata. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj suchy kaszel trwa dość krótko (2-3 dni), a potem przekształca się w kaszel mokry, będący efektem nagromadzenia się wydzieliny w górnych drogach oddechowych.

W tym przypadku nie są wskazane środki przeciwkaszlowe, ponieważ wydzielinę najlepiej jest odkrztuszać z uwagi na fakt, że jest doskonałą pożywką dla bakterii. Dlatego w przypadku kaszlu mokrego skuteczne jest stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Dobrym wyborem będzie tu na przykład Mucosolvan , którego skład i formuła pozwalają podawać go bezpiecznie już nawet rocznym maluchom.

Inne metody

Niezależnie od nasilenia kaszlu czy jego rodzaju nie powinniśmy się zdawać wyłącznie na farmaceutyki. Można i należy, jeśli tylko sytuacja na to pozwala, wesprzeć ich działanie przy pomocy kilku prostych czynności. Po pierwsze trzeba dbać o to, by dziecko dużo piło - świetnie sprawdzają się soki naturalne, przegotowana, letnia woda z miodem i odrobiną soku z cytryny czy zwyczajna woda mineralna (niegazowana i niskozmineralizowana). Dzięki nawadnianiu organizmu zapobiegamy wysuszeniu śluzówek oraz ułatwiamy odkrztuszanie wydzieliny (jest bardziej rozrzedzona).

Dobrym rozwiązaniem są także inhalacje z soli fizjologicznej (zawsze należy takie zabiegi konsultować z lekarzem!) - w przypadku niemowląt dobrze jest dodatkowo maluszka oklepać około 15 minut po inhalacji, co ułatwi odkrztuszenie wydzieliny. Nie zaszkodzi także dokładne wietrzenie pokoju dziecka i nawilżanie w nim powietrza (w przypadku braku nawilżacza można zastosować mokre ręczniki zawieszone na kaloryferze), a także nieprzegrzewanie naszej pociechy. Idealnie byłoby, gdyby temperatura w pokoju dziecięcym wynosiła około 20-21 stopni Celsjusza, a sam maluch powinien być ubrany tak, by nie pocić się i nie marznąć.

Pamiętajmy jednak przede wszystkim, że kaszel pojawiający się u naszego dziecka to przeważnie wyraźny sygnał wysyłany przez system odpornościowy i reagujmy od razu - wizyta u lekarza i odpowiednio dobrane leczenie na wczesnym etapie infekcji pozwalają uniknąć obciążającej dla organizmu dziecka anybiotykoterapii.

Więcej informacji dotyczący kaszlu u dzieci można znaleźć na stronie www.kaszeludzieci.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie