O której odbierać dziecko z przedszkola?

Antoni Kwapisz
17.11.2023

Każde przedszkole ustala własne godziny pracy. Najczęściej jest tak, że w państwowych placówkach dzieci mogą przebywać od 7:30 do 16:30, a w tym prywatnych od 7 do nawet 18. Oczywiście żaden rodzic nie chce, aby jego pociecha spędzała w przedszkolu kilkanaście godzin. Jak zatem wybrać optymalny czas odbioru dziecka, jeśli np. masz możliwość skorzystania z pomocy dziadków? Oto kilka wskazówek.

Nie wcześniej niż po obiedzie

Nawet jeśli możesz sobie pozwolić na bardzo wczesne odebranie dziecka z przedszkola, to jednak radzimy, aby nie robić tego przed obiadem – dzieci dostają go najczęściej między 12:30 a 13:30. Ważne jest, aby dziecko miało możliwość zjedzenia posiłku z rówieśnikami, ponieważ wtedy też poznaje nowe smaki, uczy się kulturalnego zachowania przy stole, odnoszenia naczyń itd.

Ustal, czy w przedszkolu dzieci dostają podwieczorek

Jeśli z uwagi na obowiązki zawodowe możesz odebrać dziecko z przedszkola stosunkowo późno, to koniecznie upewnij się, że dzieci dostają w danej placówce podwieczorek. Takie praktyki obowiązują głównie w tych placówkach, które dysponują własną kuchnią.

W przypadku braku podwieczorku warto jednak zrobić wszystko, aby odbierać dziecko szybciej lub ewentualnie codziennie dawać mu do przedszkola choć jabłko, banana etc.

Porozmawiaj z mamami innych dzieci

Podpytaj, o której one odbierają swoje pociechy. Jeśli okaże się, że większość dzieci zostaje w przedszkolu do późnego popołudnia, to nie ma sensu odbierać go wcześniej – na pewno będzie się dobrze bawić, a Ty nie będziesz się denerwować korkami, dodatkowymi obowiązkami w pracy etc.

Zapytaj dziecko, czy chce, aby odbierać je wcześniej lub później

Jeśli samo dziecko stwierdzi, że nie chce być odbierane wcześniej, to nie upieraj się przy tym – najwyraźniej jest mu dobrze w przedszkolu. Jeśli jednak pociecha marudzi, że zawsze zostaje sama, a inne dzieci są odbierane dużo wcześniej, to warto poszukać wyjścia z tej sytuacji, na przykład prosząc o pomoc dziadków, sąsiadkę etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie