Poranne awantury z dzieckiem – jak ich uniknąć?

Maciej Piwowski
17.06.2021

Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, to na pewno dobrze wiesz, jak trudne bywają poranki. Pociecha nie chce wstać, ubrać się, umyć zębów, a Ty nerwowo zerkasz na zegarek, bo za chwilę spóźnisz się do pracy. W takich warunkach awantura dosłownie wisi w powietrzu. Jak temu przeciwdziałać? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Szykowanie ubrań i plecaka wieczorem

To bardzo prosty sposób, który zaoszczędzi Ci czas i nerwy o poranku. Nawet gdy jesteś już padnięta, to znajdź w sobie siłę, aby wieczorem przyszykować dziecku ubrania na kolejny dzień. Dziecko szkolne powinno również spakować plecak i sprawdzić, czy na pewno ma wszystko, czego wymagają nauczyciele.

Im więcej rzeczy na następny dzień przygotujesz sobie wieczorem, tym więcej czasu zaoszczędzisz o poranku. Możesz również spakować własną torbę, uzupełnić płyn do spryskiwaczy w samochodzie, wystawić śmieci do wywiezienia – czyli zrobić wszystko to, co rano wywołuje niezłą nerwówkę.

Budź dziecko kilka minut wcześniej

Jeśli każdy poranek jest pasmem ciągłych awantur, pośpiechu i źródłem ogromnego stresu, to może po prostu za późno się za wszystko zabierasz? Koniecznie spróbuj wstawać 10 minut wcześniej i tak też budzić dzieci. Nie będzie to mieć żadnego wpływu na poziom zmęczenia, natomiast pozwoli Ci zyskać dodatkowe minuty, które o poranku są bezcenne. Wcześniejszy wyjazd z domu może również pozwolić Ci uniknąć korków i kolejnego spóźnienia się w pracy.

Grywalizacja

To bardzo fajne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się do motywowania dzieci do sprawniejszego szykowania się o poranku. Grywalizacji, czyli przenoszenie zasad znanych z gier do życia codziennego, pozwala uniknąć awantur oraz całej rodzinie wyjść z domu w dobrych humorach.

Przykładowo: zamiast krzyczeć na dziecko, które nie chce wstać, rzuć mu wyzwanie. Jeśli wstanie, ubierze się i umyje w ciągu 15 minut, to zdobędzie 3 punkty. Zsumowanie liczby punktów następuje w piątek wieczorem. Jeśli dziecko zbierze 15 punktów, to czeka na nie niespodzianka (np. dodatkowa godzina grania na konsoli).

Będziesz zaskoczona, jak skuteczny jest ten sposób. Dzieci uwielbiają pozytywną rywalizację i zbieranie punktów, dlatego ten schemat jest wykorzystywany przez współczesną edukację. Koniecznie spróbuj, a przekonasz się, że można mieć poranek bez rodzinnej awantury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie