Poznaj zdrowotne korzyści z karmienia piersią

Mateusz Nowak
24.02.2021

Karmienie piersią jest zdecydowanie najlepsze dla dziecka. Zgodnie z zaleceniami WHO maluch do 6. miesiąca życia powinien być karmiony wyłącznie naturalnie. Nadal jednak nie wszystkie panie się na to decydują. Wiele z nich z góry zakłada, że nie nadają się do karmienia piersią, że mają za mało pokarmu itd. Tymczasem gros problemów z laktacją można rozwiązać dzięki konsultacjom z doradcą laktacyjnym. Jeśli sama wciąż się wahasz, to być może w podjęciu decyzji pomoże Ci wiedza na temat zdrowotnych korzyści z karmienia piersią.

Mniejsze ryzyko raka piersi

Europejski Kodeks Walki z Rakiem wprost podaje, że karmienie piersią jest metodą profilaktyki raka piersi. W dodatku jedną z najskuteczniejszych. Potwierdziły to dokładne badania opublikowane przez American Institute for Cancer Research oraz World Cancer Research. Wynika z nich, że kobiety, które karmiły piersią, nawet krótko, są o wiele mniej narażone na ryzyko wystąpienia u nich nowotworu piersi w okresie premenopauzalnym oraz postmenopauzalnym.

To warto wiedzieć

Karmienie piersią obniża również ryzyko nowotworów u dziecka – dotyczy to m.in. raka piersi, chłoniaka, białaczki limfatycznej oraz białaczki szpikowej.

Mniejsze ryzyko raka jajnika

Karmienie piersią jest uznawane za formę profilaktyki także drugiego nowotworu kobiecego, czyli raka jajnika. Jest on bardzo podstępny, bo długo nie daje żadnych objawów, a późno wykryty ma wysoką śmiertelność. Zminimalizowanie ryzyka raka jajnika ma związek z tym, że kobieta karmiąca nie miesiączkuje, co zapewnia jej dodatkową ochronę przed tym typem nowotworu.

Mniejsze ryzyko wielu innych chorób

Badania naukowe jednoznacznie dowiodły, że karmienie piersią obniża ryzyko takich chorób, jak endometrioza, nadciśnienie, hiperlipidemia, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby układu krążenia (w tym zawał serca) czy – w przypadku kobiet ze stwierdzoną cukrzycą ciążową -  nieprawidłowej tolerancji glukozy.

Lepszy stan psychiczny po porodzie

Matka karmiąca piersią szybciej wraca do formy po porodzie. Połóg trwa u niej krócej, szybciej ustaje krwawienie, a to wszystko ma bardzo pozytywny wpływ na stan psychiczny kobiety. Dodatkowo podczas karmienia wydzielana jest oksytocyna, która działa uspokajająco.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.