Spacer po lesie nie musi być nudny! Jak urozmaicić go dziecku i sobie?

Antoni Kwapisz
08.06.2023

Spacery to jedna z najpopularniejszych form rodzinnych aktywności. Zwykle wybieramy się na nie w weekend, po niedzielnym obiedzie. Nic szczególnego, prawda? Okazuje się jednak, że zwykły spacer po lesie może być świetną zabawą dla całej rodziny, szczególnie dla dzieci. Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać od najbliższego spaceru.

Powtórka z przyrody

Przede wszystkim warto połączyć spacer po lesie z żywą lekcją przyrody. Możesz zabrać ze sobą atlas roślin leśnych lub wcześniej przypomnieć sobie podstawową wiedzę ze szkoły. Podczas spaceru zwracaj uwagę dzieci na różne ciekawe zjawiska, wyjaśnij, jak wyznaczyć strony świata w gęstwinie, jak rozpoznać zwierzęce tropy, jak odróżnić poszczególne gatunki drzew itd.

Zabawa w podchody

Las sprzyja zabawie w podchody, którą można łatwo połączyć ze spacerem na orientację. Oczywiście nie dopuść do tego, aby dzieci zniknęły Ci z oczu. Zabawa w podchody powinna odbywać się na ograniczonej przestrzeni, na przykład niedaleko karmnika dla zwierząt leśnych czy miejsca odpoczynku z ławeczkami.

Naturalny tor przeszkód

Las to jeden wielki tor przeszkód, który – gdy pokażemy go od tej strony – jest szalenie atrakcyjny dla dzieci. Pozwól im trochę poszaleć poza utartą ścieżką, na przykład przeskakiwać przez gałęzie i paprocie, przechodzić po powalonych konarach, wspinać się na drzewa itd.

Zbieractwo

Dzieci uwielbiają zbierać różne rzeczy, a w lesie jest ich pod dostatkiem. Możesz zaproponować pociechom zawody w to, kto uzbiera najwięcej szyszek, jagód, w sezonie oczywiście grzybów – przy okazji przekażesz dzieciom bardzo cenną umiejętność rozpoznawania grzybów jadalnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie