Twoje dziecko woli komputer od aktywności fizycznej? Sprawdź, jak możesz to zmienić

Antoni Kwapisz
04.06.2018

Kondycja współczesnych dzieci jest coraz gorsza. Już nawet kilkulatki cierpią na otyłość, skrzywienia kręgosłupa, anemię, a uczniowie nie potrafią wykonać najprostszych ćwiczeń na WF-ie. Duża w tym wina nas, rodziców, bo zbyt często bagatelizujemy znaczenie aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju pociechy. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko stopniowo traci zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu i woli grać na komputerze czy wpatrywać się w ekran smartfona, pora zacząć działać. Co możesz zrobić? Przeczytaj.

Daj dobry przykład

To zdecydowanie najważniejsze. Jeśli zaczniesz suszyć dziecku głowę o brak aktywności fizycznej, a sama najchętniej kładziesz się na kanapie przed telewizorem z paczką czipsów, to po prostu będziesz niewiarygodna. Dziecko przejmuje wzorce od swoich rodziców, dlatego koniecznie świeć przykładem.

 

Sama zacznij uprawiać jakiś sport. Może to być zwykłe spacerowanie, jazda na rowerze, basen. W ten sposób Twoje dziecko nabierze ochoty na to, by Ci towarzyszyć. Korzyść będzie obopólna: zadbasz zarówno o zdrowie pociechy, jak i swoje.

Wprowadź zasadę aktywnych weekendów

Ustal, że cała rodzina będzie spędzać wszystkie weekendy na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Dlaczego weekendy? Ponieważ wtedy macie więcej czasu, a dziecko nie będzie przesadnie obciążone obowiązkami (szczególnie, gdy mówimy o uczniu).

Zacznij wymyślać jakieś bardziej wyszukane formy aktywności, np. rodzinne trekkingi po lesie czy długie wycieczki rowerowe zwieńczone piknikiem pod chmurką. Dziecko będzie zachwycone (dorośli też!).

Wspólnie z dzieckiem wybierz dla niego jakiś sport

Akcentujemy tutaj słowo „wspólnie”. Nie powinnaś narzucać swojemu dziecku, jaki sport powinno uprawiać. Niech to będzie jego wybór, ewentualnie delikatnie przez Ciebie kierunkowany. Jest wiele form aktywności. Nie musi to być od razu sport sensu stricte. Modny jest chociażby taniec.

Dziewczynce na pewno spodoba się propozycja uprawiania gimnastyki czy jazdy konnej. Mało który chłopiec odmówi zapisania go do szkółki piłkarskiej czy koszykarskiej. Przejrzyj oferty firm, klubów sportowych i domów kultury. Na pewno znajdziesz coś ciekawego.

Ogranicz dostęp do urządzeń elektronicznych

To już ostateczność, ale jeśli zauważasz, że Twoje dziecko zdradza symptomy uzależnienia od elektroniki, musisz zacząć działać. Ustal z pociechą, że może korzystać z komputera, konsoli, smartfona czy tabletu w celach rozrywkowych wyłącznie przez np. godzinę dziennie, a w weekend przez 2 godziny. Pamiętaj również, aby zaproponować dziecku coś w zamian – najlepiej właśnie wspólną aktywność fizyczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.