Wielkie sprzątanie w pokoju nastolatka krok po kroku

Mateusz Rąbalski
11.12.2023

Każdy rodzic, a szczególnie mama, boi się tego momentu. W końcu jednak trzeba wziąć się za wielkie porządki w pokoju nastoletniego dziecka, w którym może już toczyć się „równoległe życie”. Grunt to mieć dobry plan, a gotowe wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Krok 1: odsuń meble

Za meblami z pewnością kryje się wiele niespodzianek. Koniecznie trzeba więc odsunąć łóżko, biurko i w miarę możliwości szafę czy regał.

Krok 2: wynieś dywan, dywanik przy łóżku

Jeśli w pokoju dziecka znajduje się dywan czy dywanik nocny, to warto je przede wszystkim porządnie wytrzepać, odkurzyć, a na koniec jeszcze zabezpieczyć preparatem przeciwko rozwojowi roztoczy kurzu domowego (kupisz go w aptece czy w sieci).

Krok 3: pościel, zasłony, firana

Warto wyprać wszelkie materiały znajdujące się w pokoju nastolatka, a więc pościel, narzutę na łóżko, firany czy zasłony.

Krok 4: mycie szczytów wysokich mebli

Na szafie ubraniowej czy regale z książkami na pewno znajduje się grubsza warstwa kurzu, której trzeba się pozbyć – w przeciwnym razie efekty sprzątania będą krótkotrwałe i brud momentalnie osiądzie na podłodze.

Krok 5: przegląd ubrań i biurka

Przy okazji porządków warto pozbyć się rzeczy, których dziecko już nie nosi, czyli przeprowadzić przegląd jego garderoby. Sam nastolatek powinien natomiast zajrzeć do biurka i powyrzucać np. podarte kartki, zniszczone zeszyty, połamane przybory szkolne etc.

Krok 6: mycie podłóg i okna

Ostatnim etapem jest dokładne umycie podłóg na mokro, co pozwoli pozbyć się kurzu. Przy okazji warto zawsze umyć okno wraz z ramami, dzięki czemu w pokoju zrobi się wyraźnie jaśniej.

Takie wielkie porządki w pokoju nastolatka należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku, oczywiście angażując dorastające dziecko we wszystkie czynności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie