Wybieramy rower dla dziecka na każdy etap dorastania

Antoni Kwapisz
02.06.2022

Rower to jeden z najchętniej wybieranych prezentów dla dziecka. Zwykle jego autorami są rodzice, którym zależy na tym, aby pociecha jak najszybciej nauczyła się jeździć na rowerze, co pozwoli organizować rodzinne wycieczki. Pamiętaj natomiast, że rower dla dziecka wybiera się w zależności od tego, na jakim etapie dorastania znajduje się pociecha. Pełny „harmonogram” znajdziesz w naszym poradniku.

Rowerek biegowy

Naprawdę warto zacząć od tego rowerka. Daruj sobie kupowanie dziecku rowerka z kółkami bocznymi i pedałami – znacznie lepszym wyborem jest wersja biegowa. Na takim rowerku może zacząć jeździć już trzylatek, który dzięki temu bardzo szybko załapie, na czym polega balansowanie ciałem. Rowerek biegowy jest naturalnym etapem przed rozpoczęciem nauki jazdy na rowerze z pedałami. Dzieci, które zaczęły od biegówki, o wiele lepiej radzą sobie później z tradycyjnym jednośladem.

Rower 16-calowy

Na taki rowerek dziecko powinno przejść po ukończeniu piątego roku życia. Rower 16-calowy (oczywiście bez bocznych kółek) świetnie nadaje się do nauki pedałowania, ruszania i zatrzymywania się. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, jest lekki, zajmuje niewiele miejsca i nie kosztuje majątku – porządny model da się kupić za około 600 złotych.

Rower 20-calowy

Przechodzimy już do kategorii poważnych rowerów. Wersja 20-calowa jest odpowiednia dla dziecka, które perfekcyjnie opanowało już sztukę jazdy na dwóch kółkach, a 16-calówka jest dla niego po prostu za mała. Zwykle taki moment następuje po ukończeniu przez dziecko ósmego-dziewiątego roku życia. Rower 20-calowy wystarczy już na bardzo długo, dlatego warto tutaj zainwestować w porządny model, niekoniecznie z marketu.

Rower „dorosły”

Kolejny rower wybieramy już w zależności od postury dziecka – dorastająca dziewczyna nadal może jeździć na wersji 20-calowej lub 24-calowej, z kolei nastolatek będzie się czuć komfortowo na rowerze 26- lub 28-calowym. Ważny jest również rozmiar ramy, dlatego najlepiej będzie wybrać się z dzieckiem na przymiarkę do sklepu stacjonarnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.