Z dzieckiem na dużym kempingu. Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Mateusz Rąbalski
26.07.2019

Szykujecie się właśnie do pierwszych rodzinnych wakacji na dużym kempingu? To świetnie – takie miejsca tworzą idealne warunki do wspólnych aktywności na świeżym powietrzu i pociecha z pewnością będzie zachwycona. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza zagraniczne kempingi to często ogromne przestrzenie, na których można się łatwo zgubić. Dlatego jeszcze przed wyjazdem zadbaj o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Jak to zrobić? Oto garść praktycznych porad.

Kup dziecku najprostszy telefon

Jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze własnego telefonu, to jest to dobry moment, aby mu takowy sprawić. Nie powinien to być jednak „wypasiony” smartfon, ale najprostszy telefon komórkowy z klawiaturą za kilkadziesiąt złotych. Zwróć uwagę, aby miał dedykowany przycisk SOS. Po jego naciśnięciu zostanie automatycznie wykonane połączenie pod wskazany numer – Twój albo partnera. Taki telefon wystarczy włożyć w szczelnie zamykany pokrowiec i zawiesić dziecku na szyi.

Opaska rodzicielska

Najprostszą opaskę tego typu kupisz za kilka złotych, a naprawdę może być ona pomocna. Jest wykonana z silikonu, a więc i wodoodporna. Na opasce niezmazywalnym pisakiem zapisz swój numer telefonu oraz imię i nazwisko dziecka. Jeśli maluch się zgubi, to obsługa kempingu łatwo Cię namierzy i obejdzie się bez zbędnego stresu.

Bardziej rozbudowana opcja to opaska elektroniczna, która ma wbudowany nadajnik GPS. Wystarczy sparować ją z telefonem, by za pośrednictwem dedykowanej aplikacji móc szybko ustalić lokalizację dziecka na kempingu. Takie opaski zwykle posiadają też miejsce na kartę SIM, dzięki czemu po naciśnięciu przycisku SOS otrzymasz komunikat, że dziecko potrzebuje Twojej pomocy.

Krótka pogadanka

Bezpośrednio przed wyjazdem wytłumacz dziecku, jakimi prawami rządzi się duży kemping. Obiecaj, że dasz mu trochę swobody (o ile jest dość duże), ale jednocześnie poproś o rozwagę. Wspólnie prześledźcie mapę kempingu, sprawdźcie, jak duże są odległości od domku czy pola namiotowego do basenów, restauracji, sklepów. Dziecko łatwiej zwizualizuje sobie dużą przestrzeń, która w tym momencie jest dla niego czymś abstrakcyjnym.

Natomiast już po przyjeździe na teren kempingu nie pozwalaj dziecku od razu się oddalać. Najpierw wspólnie obejdźcie cały obszar, sprawdźcie, gdzie znajdują się punkty informacyjne i kluczowe miejsca rozrywki. Pokaż dziecku pracowników kempingu – powinni nosić koszulki lub inne elementy stroju, które wyróżniają ich w tłumie. Ustalcie też, gdzie dziecko ma się udać, jeśli się zgubi i wezwie Cię przez opaskę lub telefon. Powinien to być bardzo charakterystyczny, wysoki punkt, np. billboard reklamowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie