Zajęcia dodatkowe dla dziecka – jakie wybrać z perspektywy rodzica?

Jerzy Biernacki
08.12.2022

Większość dzieci w Polsce uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych, czy to w przedszkolu, szkole czy w placówkach prywatnych. To spore obciążenie finansowe dla domowego budżetu, ale też inwestycja w rozwój pociechy. Rodzice często mają problem z wybraniem zajęć dodatkowych dla dziecka. Czym się tutaj kierować? Oczywiście głównie zainteresowaniami pociechy, ale warto również zwrócić uwagę na inne kwestie, szczególnie ważne z punktu widzenia rodziców. Omawiamy je w naszym poradniku.

Dojazd na zajęcia

Na początek zastanówcie się, ile macie czasu i czy dojazdy na zajęcia dodatkowe nie będą zbyt dużym obciążeniem zarówno dla Was, jak i dla dziecka. Jeśli mieszkacie w jednej części miasta, a zajęcia odbywają się kilkanaście kilometrów dalej, to będą z tym problemy – zwłaszcza w okresie zimowym.

Koszty

Nie bez znaczenia są również koszty zajęć dodatkowych. Nie chodzi tylko o opłatę za same zajęcia, ale również wydatki na paliwo czy bilety, strój, konkursy, dodatkowe lekcje, zakup różnego rodzaju przyborów itd. Dokładnie policzcie, na co możecie sobie pozwolić pod kątem finansowym.

Intensywność zajęć

Czyli jak często odbywają się zajęcia i ile trwa jedna lekcja. Zwykle zajęcia dodatkowe odbywają się 2-3 razy w tygodniu po godzinie lekcyjnej, co już stanowi spore obciążenie dla rodziców, którzy muszą zawozić i przywozić dziecko, często czekając na korytarzu. Weźcie również pod uwagę obowiązki szkolne dziecka.

Udział znajomych dziecka

Fajnie jest wybrać takie zajęcia dodatkowe, w których uczestniczą koledzy czy przyjaciele dziecka. Dzięki temu nie tylko będzie mu raźniej, ale też zawsze będzie można ustalić z pozostałymi rodzicami dyżury – np. w danym tygodniu dzieci zawozi i odwozi rodzic Jasia, w kolejnym Gabrysi itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.