Dlaczego „ciche dni” są dobre?

Krzysztof Jagielski
25.02.2022

Tak zwane ciche dni są doskonale znane niejednemu małżeństwu. Mówimy tutaj oczywiście o okresie, w którym partnerzy w ogóle się do siebie nie odzywają lub tylko wymieniają proste, formalne komunikaty („pamiętaj o opłaceniu rachunków”, „odbierz dziecko z przedszkola”). Paradoksalnie ciche dni, które zwykle są następstwem kłótni, nie są takie złe i na dłuższą metę mogą się przysłużyć Waszemu związkowi. W jaki sposób? Sprawdź to w naszym poradniku.

Ciche dni zwiększają napięcie w związku

Mamy tutaj na myśli takie pozytywne napięcie, które w pewnym momencie musi doprowadzić do jego rozładowania. Nie da się przez długi czas unikać kontaktu z partnerem, zwłaszcza mieszkając pod jednym dachem. Dlatego ciche dni rzadko trwają dłużej niż tydzień. Z każdym kolejnym dniem partnerzy czują coraz większe poirytowanie i mają ochotę nareszcie wyrwać się z tej beznadziejnej sytuacji. To często skutkuje karczemną awanturą, która oczyszcza atmosferę.

Można trochę od siebie odpocząć

Ciche dni są dobre zawsze wtedy, gdy oboje czuliście, że macie już trochę siebie dosyć. Jest to zupełnie normalne. Nawet w idealnych związkach zdarza się, że bliskie sobie osoby czują się zmęczone obecnością partnera, potrzebują jakiejś odskoczni etc. Może to powodować, że zaczniemy szukać byle pretekstu do sprzeczki, a w konsekwencji do cichych dni. Przez ten czas „zimnej wojny” zdążycie się za sobą stęsknić, a godzenie się może być naprawdę ekscytujące.

Ciche dni to także okazja do tego, aby skupić się bardziej na sobie, czyli na swoich zainteresowaniach, sprawach zawodowych etc. Można w tym czasie nadrobić różne zaległości, które zawsze schodziły na drugi plan z uwagi na priorytetowe traktowanie partnera.

Zbierze się sporo tematów, które będzie mogli omówić

Miałaś tak kiedyś, że wieczorem nie wiedziałaś, o czym masz porozmawiać ze swoim partnerem? Takie sytuacje są zupełnie naturalne, szczególnie wśród par, które dobrze się ze sobą dogadują, rozmawiają ze sobą o wszystkim i w pewnym momencie może im zabraknąć tematów do konwersacji. Ciche dni sprzyjają oczyszczeniu głowy. W tym czasie z całą pewnością nazbiera się sporo kwestii, które będziecie musieli omówić lub zechcecie się nimi podzielić z partnerem,.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.