Poprawa domowych finansów – co możecie zrobić wspólnie z partnerem?

Mateusz Rąbalski
15.11.2022

Rosnące raty kredytów, kryzys gospodarczy, wysoka inflacja, realnie coraz niższe płace – można długo wymieniać powody, dla których w polskich domach robi się coraz bardziej nerwowo. Problemy finansowe to jeden z najważniejszych powodów do kłótni, dlatego chcąc zachować stabilność w związku koniecznie spróbujcie poprawić domowe finanse. Sprawdź, co możecie zrobić wspólnie, aby przetrwać okres niedopinającego się budżetu.

Rezygnacja ze zbędnych usług

Zastanówcie się, bez czego możecie normalnie żyć, oszczędzając przy tym konkretne pieniądze. Naszą propozycją na pewno będzie rezygnacja z usług rozrywkowych w modelu subskrypcji, czyli wszelkich platform VOD czy płatnych platform do streamingu muzyki.

Poszukajcie dodatkowych źródeł dochodu

Bez tego będzie bardzo ciężko utrzymać stabilność domowego budżetu w dobie drożyzny. Zwłaszcza, jeśli z powodu kryzysu w Waszych firmach szykują się cięcia wynagrodzeń. Wspólnie poszukajcie dodatkowych zajęć, które pozwolą Wam zyskać alternatywne i uzupełniające źródło dochodów – może to być praca po godzinach na własną rękę, praca weekendowa, praca zmianowa etc.

Obniżenie standardu życia

Wszyscy odczuwamy skutki spowolnienia gospodarczego, inflacji i podwyżek stóp procentowych. W większości musimy więc rezygnować z tego, co zapewnia komfort, ale jest już poza zasięgiem finansowym. Przykładem może być tutaj prywatna szkoła dziecka, którą być może trzeba będzie zmienić na placówkę publiczną.

Porządek w domowych finansach to podstawa

Nie ma innej drogi do poprawy finansów niż konkretne określenie, ile pieniędzy macie, ile wydajecie na koszty stałe i ile jesteście w stanie co miesiąc zaoszczędzić. Usiądźcie i policzcie, aby mieć pełen obraz sytuacji i nie opierać się na domysłach.

Zbierzcie wszystkie comiesięczne rachunki, policzcie, ile wydajecie na paliwo, rozrywkę, przyjemności, jedzenie etc. Następnie sprawdźcie rzeczywistą wartość Waszych comiesięcznych dochodów i jeśli nie pokrywają one wydatków, to wiecie, że trzeba wprowadzić cięcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.