„Niebieskie Karty” to narzędzie, które w Polsce stosuje się w celu zapewnienia ochrony osobom doświadczającym przemocy domowej. Jak wygląda procedura? Pokrótce wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Procedura rozpoczyna się od wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” przez jedną z osób zobowiązanych do działania w przypadku podejrzenia przemocy. Mogą to być m.in.:
Formularz ten trafia następnie do Zespołu Interdyscyplinarnego, który koordynuje dalsze kroki.
Wszczęcie procedury nie będzie możliwe bez zgłoszenia przemocy. Takie zgłoszenie może pochodzić od osoby poszkodowanej, świadka lub być wynikiem interwencji np. policji.
Następnie wypełnia się formularz „Niebieska Karta – A”, który zawiera szczegóły dotyczące sytuacji przemocowej, m.in. dane ofiary, oprawcy oraz opis zdarzenia.
Ofiara otrzymuje szczegółowe informacje („Niebieska Karta – B”) o przysługujących jej prawach i dostępnych formach pomocy. W miarę potrzeb zapewniana jest pomoc psychologiczna, prawna czy medyczna, a także schronienie.
Następnie do działania przystępu Zespół Interdyscyplinarny, czyli grupa diagnostyczno-pomocowa, która analizuje sytuację i opracowuje indywidualny plan pomocy. Plan ten uwzględnia potrzeby ofiary oraz działania wobec sprawcy, np. skierowanie na terapię lub programy korekcyjno-edukacyjne.
Osoba stosująca przemoc jest informowana o:
Jeśli sytuacja tego wymaga, sprawca może zostać objęty nadzorem lub innymi środkami prawnymi.
Procedura „Niebieskie Karty” kończy się w momencie ustania przemocy i uzasadnionego przypuszczenia, że nie wystąpi ona ponownie. Wówczas Zespół Interdyscyplinarny stwierdzenia brak zasadności dalszych działań.
„Niebieskie Karty” są skutecznym narzędziem wspierającym osoby dotknięte przemocą domową. Dzięki współpracy różnych instytucji, ofiary otrzymują kompleksową pomoc, a sprawcy przemocy są poddawani odpowiednim działaniom, co zwiększa bezpieczeństwo ofiar oraz daje szansę na ewentualne odbudowanie relacji rodzinnych.