Twój facet inwestuje wspólne pieniądze? Bądź z tym na bieżąco!

Antoni Kwapisz
07.06.2021

W większości polskich domów tematem inwestycji finansowych zajmują się mężczyźni. Nie wynika to wcale z tego, że panie nie mają pojęcia o inwestowaniu, ale z faktu, iż kobiety mają na głowie znacznie więcej obowiązków domowo-rodzinnych. Jeśli Twój facet od pewnego czasu inwestuje wspólne środki, ale Ty nie znasz szczegółów, to powinnaś jak najszybciej nadrobić zaległości. Od czego zacząć?

Poproś o przedstawienie Ci planu inwestycyjnego

Nie może być tak, że kompletnie nie wiesz, w co Twój facet inwestuje i jaką obrał strategię. Usiądźcie wieczorem przy stole i poproś go, aby krok po kroku omówił z Tobą podjęte działania inwestycyjne. Sprawdź, jakie instrumenty wybrał, czy nie są one zbytnio ryzykowne, czy portfel został zdywersyfikowany (czyli czy znajdują się w nim różne instrumenty inwestycyjne), czy została zainwestowana kwota, na jaką się pierwotnie umówiliście.

Wymuś, aby facet konsultował z Tobą każdą inwestycję

W zdrowym związku partnerzy nie mogą mieć przed sobą tajemnic, a już na pewno nie dotyczących tak ważnej sfery życia, jak wspólne finanse. Umówcie się więc, że Twój facet nie będzie podejmować żadnych decyzji arbitralnie, bez konsultacji z Tobą. Nawet jeśli sama nie interesujesz się światem finansów, to powinnaś wiedzieć, na co przeznaczane są Wasze pieniądze – a już szczególnie wtedy, gdy sama też je zarabiasz.

Wspólnie ustalcie, na co przeznaczycie zysk z inwestycji

Każda inwestycja musi mieć jakiś konkretny cel. Może to być zabezpieczenie swojej przyszłej emerytury, zdobycie środków na zakup nowej nieruchomości, uzbieranie pieniędzy na studia dzieci czy po prostu zarobienie na jakąś zachciankę (np. wymarzone wakacje).

Mając przed oczami konkretny cel dużo trudniej podejmuje się nieprzemyślane decyzje inwestycyjne. Dlatego już na samym początku wspólnie zastanówcie się nad tym, czemu ma służyć inwestowanie, jakie zyski będą dla Was zadowalające, przy jakiej stopie zwrotu wycofujecie się z danej inwestycji itd.

Dokształć się z wybranych instrumentów inwestycyjnych

Najważniejsze jest to, abyś rozumiała, o co chodzi w tym całym inwestowaniu. Zanim zaczniesz sugerować partnerowi wybór konkretnych instrumentów, to powinnaś je choćby pobieżnie poznać. Przewertuj Internet w poszukiwaniu sprawdzonych informacji na temat np. rynku akcji, złota, papierów dłużnych, depozytów czy kryptowalut. Dzięki temu będziesz mogła świadomie podejmować różne decyzje i konsultować się z partnerem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.