Twój mąż zostaje sam w domu z dzieckiem przez kilka dni? Sprawdź, co mu przygotować

Krzysztof Jagielski
13.08.2021

Wyjazd służbowy, od dawna przekładany babski weekend, pobyt w szpitalu – to tylko wybrane powody, dla których kobiety zostawiają swoją rodzinę na kilka dni samą. Nie jest to oczywiście nic strasznego, o ile masz ogarniętego męża, którego nie przerośnie zadanie zaopiekowania się dzieckiem, zajęcia się domem i pogodzenia tego wszystkiego z pracą zawodową. Spróbuj mu jednak trochę pomóc szykując kilka przydatnych rzeczy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Lista zadań

Zacznij od zrobienia listy rzeczy, których mąż musi dopilnować. Spisz np.:

  • godziny podawania leków, które dziecko przyjmuje na stałe,
  • godziny działania żłobka/przedszkola,
  • ważne sprawy do załatwienia (wywóz odpadów wielkogabarytowych, wizyta u dentysty etc.).

Listę powieś na lodówce – na pewno się przyda.

Domowa apteczka

Nawet jeśli macie taką apteczkę, to z pewnością znajduje się w niej mnóstwo leków, których nazwy nic Twojemu mężowi nie mówią. Ułatw mu życie i przygotuj mniejszą apteczkę, w której znajdą się wyłącznie leki dla dziecka. Dobrze byłoby je opisać, np. „na kaszel”, „na gorączkę”, „na wysypkę” etc. Tobie zajmie to chwilę, a Twojemu mężowi może naprawdę ułatwić sprawę i zaoszczędzić nerwów.

Przydatne numery telefonów

Bardzo dobrym pomysłem będzie przekazanie mężowi kartki ze spisanymi numerami telefonów, pod które powinien zadzwonić w jakiejś kryzysowej sytuacji. Przykładowo: spisz numery do lekarza rodzinnego, najbliższej apteki całodobowej, sąsiadów, przedszkola/żłobka itd. Taka lista może się oczywiście nie przydać, ale lepiej mieć ją na podorędziu, żeby nie było niepotrzebnych nerwów (i wydzwaniania do Ciebie w środku nocy).

Ubrania dla dziecka na każdy dzień

Jeśli dziecko jest jeszcze małe i nie potrafi się samo ubrać, to warto przygotować mężowi kilka zmian na dni, kiedy Cię nie będzie. To bardzo ułatwi mu zadanie, szczególnie w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie ubierał dziecka, nie wie, gdzie są ubranka na cieplejszą i chłodniejszą pogodę etc.

Obiady

Jeśli wystarczy Ci czasu i masz na to ochotę, to możesz nagotować rodzinie obiadów na kilka dni. Niech to będzie coś prostego, co łatwo jest odgrzać po powrocie z pracy – na przykład porcja kotletów z piersi kurczaka. Nie chodzi wcale o to, aby mąż i dziecko nie umarli z głodu, ale żeby nie stołowali się w fast foodach, co zwykle jest w takich sytuacjach standardem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.