Żyjesz w toksycznym związku? Sprawdź, jak go skończyć

Mateusz Nowak
20.06.2018

Toksyczny związek to najgorsze, co mogło Ci się przydarzyć w życiu. Nie możesz jednak tego akceptować, ponieważ z każdym dniem będzie coraz trudniej. Jeśli partner Cię ogranicza, próbuje Tobą sterować, wzmacnia w Tobie kompleksy i traktuje Cię przedmiotowo, musisz się z nim rozstać. Na pewno jednak nie będzie to takie proste. Jak powinnaś to załatwić raz i porządnie? Przeczytaj.

Zdaj sobie sprawę z problemu

Największą przeszkodą na drodze do skończenia toksycznego związku jest brak świadomości, że życie z tym partnerem nie przyniesie Ci niczego dobrego. Dokładnie przeanalizuj jego zachowania. Jeśli pozostaje głuchy na Twoje prośby lub obiecuje poprawę, ale od razu wraca do tego samego schematu, to nie łudź się: on się już nie zmieni. Jesteś nieszczęśliwa? Czujesz się osaczona, a może wręcz zagrożona? Powiedz głośno: dość!

Jasny komunikat

Skończenie toksycznego związku musi przypominać chirurgiczne cięcie. Tutaj nie ma miejsca na domysły, półsłówka, okresy przejściowe. Jeśli masz już tego wszystkiego dość, to powiedz o tym partnerowi otwarcie. Nie owijaj w bawełnę, wyprowadź się lub poproś go o opuszczenie mieszkania (jeśli należy do Ciebie).

Pomoc przyjaciół

Jeśli boisz się swojego partnera i nie wiesz, jak zareaguje na informację o rozstaniu, powiedz mu o tym w obecności przyjaciółki lub przyjaciół. Poczujesz się pewniej, a narwany partner nie będzie mieć odwagi, by zrobić Ci karczemną awanturę. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy masz do czynienia z osobą agresywną, która w przeszłości posuwała się nawet do aktów przemocy.

Zmień zamki, numer telefonu, usuń partnera ze znajomych na Facebooku

Skończenie toksycznego związku musi być kategoryczne. Utnij jakiekolwiek łączące Was więzy. Jeśli partner jest agresywny i podejrzewasz, że może próbować Cię nachodzić lub atakować słownie, nie pozwól na to i ogranicz mu dostęp do siebie. W skrajnym przypadku konieczna może być nawet wyprowadzka.

Poproś o pomoc policję

Toksyczny związek bardzo często jest związany z przemocą domową. Nie musi to być od razu napastowanie fizyczne, ale chociażby stalking. Jeśli partner posuwa się do tego, nie wstydź się iść z tym na policję. Poinformuj o swoich obawach – funkcjonariusz nie może tego zbagatelizować. W ostateczności możesz wystąpić o sądowy zakaz zbliżania się.

Zakończenie toksycznego związku nie jest proste. Warto jednak przejść całą tę drogę, by uwolnić się od człowieka, z którym nie jesteś szczęśliwa. Bogatsza o nabyte doświadczenie ostrożniej podejdź do wybierania partnerów w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.