Czyszczenie i pielęgnacja butów w 5 krokach

Antoni Kwapisz
27.11.2018

Wszystkie dobrze wiemy, jak to jest z butami. Uwielbiamy je kupować, staramy się o nie dbać, ale prędzej czy później i tak zaczynają wyglądać po prostu słabo. O dziwo dotyczy to także butów wykonanych z bardzo wysokiej jakości skóry naturalnej. Ten proces można na szczęście spowolnić i tym samym uniknąć konieczności częstego wymieniania obuwia. Z naszego poradnika dowiesz się, jak czyścić i pielęgnować buty w 5 prostych krokach.

Krok 1. Regularne usuwanie zabrudzeń

Buty powinno się czyścić codziennie, a już zwłaszcza, gdy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Po powrocie z pracy poświęć 2-3 minuty na przetarcie powierzchni butów wilgotną szmatką. W ten sposób usuniesz z nich zabrudzenia, nawet te niewidoczne gołym okiem, jak kurz. Pamiętaj, że szmatka ma być lekko wilgotna, a nie ociekać wodą!

Krok 2. Sięgamy po pastę

Pastowanie skórzanych butów należy przeprowadzać raz w tygodniu i nie ma w tym żadnej przesady. Oczywiście wiele zależy tutaj od intensywności eksploatacji obuwia. Jeśli jednak nosisz swoje szpilki czy botki codziennie, to cosobotnie pastowanie na pewno wyjdzie im na dobre.

Pamiętaj o wybraniu pasty dopasowanej do typu skóry oraz jej wybarwienia. Najlepsze są tradycyjne pasty, które nanosi się na powierzchnię obuwia szmatką lub szczoteczką. Mniej skuteczne są natomiast pasty w płynie – one sprawdzają się raczej do szybkiego przywrócenia skórze blasku.

Pastując buty nie omijaj żadnego obszaru – zwróć szczególną uwagę na czubki oraz okolice szwów. Pastę nakładaj kolistymi ruchami i delikatnie wsmarowuj ją w powierzchnię skóry. Jeśli buty od dawna „nie widziały” pasty, zabieg ten należy powtórzyć w kilkuminutowych odstępach.

Krok 3. Polerowanie

To najprzyjemniejszy etap, bo od razu zobaczysz efekt wcześniejszych starań. Do polerowania obuwia możesz użyć miękkiej szmatki lub szczotki z dłuższym włosiem. Na rynku są również dostępne wygodne rękawice. Nie spiesz się, zrób to dokładnie, w razie potrzeby powtarzając zabieg.

Krok 4. Impregnacja

O tym często się zapomina, a przecież skórzane obuwie wręcz wymaga jego zaimpregnowania, w dodatku po każdym pastowaniu. Impregnat nie tylko zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami, ale także gwarantuje, że buty nie przemokną i zapewnią Twoim stopom odpowiedni komfort termiczny.

Pamiętaj tutaj, aby stosować impregnat przeznaczony do konkretnego rodzaju skóry – inne produkty są do skóry licowej, inne do zamszu czy nubuku.

Krok 5. Gdzie przechowywać buty?

Po wypielęgnowaniu obuwia odstaw je w ciepłym, przewiewnym miejscu, ale koniecznie jak najdalej od kaloryfera. Zbyt wysoka temperatura, która oddziałuje bezpośrednio na skórę, spowoduje jej naprężenia, co może skutkować pękaniem i powstawaniem brzydkich zagięć. Buty mogą się także skurczyć!

Rada

Jeśli wracasz do domu w przemoczonym obuwiu, to przed pielęgnacją włóż do środka zwinięte gazety.

Koniecznie zainwestuj też w prawidła, zwłaszcza do butów, których nie nosisz na co dzień. Dzięki temu nie będą się one deformować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.