Bycie mamą to niesamowite, ale i wymagające doświadczenie. Czasami może to być trudny okres, zwłaszcza gdy zmagamy się z problemami psychicznymi. Jednym z często pomijanych tematów jest depresja poporodowa, której objawy mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie i relacje z dzieckiem. Jeśli czujesz się przytłoczona, pamiętaj, że nie jesteś sama. Istnieje wiele miejsc, w których uzyskasz profesjonalne wsparcie.
Zacznij od wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Ginekolog, lekarz rodzinny i położna są dobrze wyposażeni, aby rozpoznawać i leczyć depresję poporodową. Na wizycie mogą przeprowadzić pierwszą ocenę Twojego stanu emocjonalnego i przeprowadzić test na depresję poporodową.
Wiele poradni położniczych zapewnia wsparcie psychologiczne dla kobiet po porodzie. Skontaktuj się z lokalną poradnią, aby dowiedzieć się, czy oferują testy na depresję poporodową oraz wsparcie dla młodych matek.
Na stronie projektu „Przystanek Mama” organizowanego przez Specjalistyczny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie znajdziesz formularz oparty o Edynburską Skalę Depresji Poporodowej.
Jest to całkowicie anonimowy test na depresję poporodową, który pomoże ocenić Twój stan psychiczny. Formularz zawiera pytania jednokrotnego wyboru, które po konsultacji wyniku z lekarzem specjalistą mogą znacznie pomóc w ocenie Twojego stanu psychicznego.
Nieocenionym źródłem wsparcia mogą być również grupy wsparcia dla matek. Tam nawiążesz kontakt z innymi matkami, które przeszły przez podobne doświadczenia. Dowiesz się więcej na temat sposobów radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. W grupie znajdziesz zrozumienie i wsparcie, które mogą być niezwykle pomocne.
Diagnoza depresji poporodowej
Diagnoza depresji poporodowej jest kluczowym krokiem w zapewnieniu odpowiedniej opieki i wsparcia dla kobiet, które z nią walczą. Skorzystanie z usług lekarza pierwszego kontaktu, psychiatry, czy grup wsparcia może być ważnym elementem w procesie diagnozy. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów i szukać profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że nie jesteś sama ze swoimi problemami. Objawy takie jak ciągłe uczucie smutku, utrata zainteresowania codziennymi aktywnościami, problemy ze snem, zmęczenie, czy trudności w koncentracji mogą wskazywać na depresję poporodową. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na te sygnały i nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Wsparcie można znaleźć również w różnego rodzaju organizacjach i stowarzyszeniach oferujących pomoc psychiczną, kursy radzenia sobie ze stresem, czy terapie grupowe. Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Zadbaj o siebie dla własnego dobra i dobra Twojego dziecka.
Komunikat prasowy