Jak przygotować się do ciąży – badania, odżywianie, suplementacja

Mariusz Siwko
20.07.2022

Planujesz zajść w ciążę? Gratulujemy decyzji i jednocześnie rozumiemy Twoje obawy. Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, to z pewnością w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Chcesz zadbać o wszystko, na co masz wpływ, aby zapewnić dziecku idealne warunki do rozwoju. Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne. Zacznij od przeczytania naszego poradnika, w którym znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się do ciąży. Zaczynamy?

Badania kontrolne

Pierwszym krokiem, jaki powinna zrobić przyszła mama, jest wizyta u zaufanego lub polecanego przez koleżanki ginekologa. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, który z pewnością dopyta Cię o przebyte choroby, ogólny stan zdrowia, przeanalizuje przyjmowane przez Ciebie leki, a także zleci podstawowe badania krwi i moczu.

Rada

Jeśli chorujesz przewlekle, to poza wizytą u ginekologa powinnaś również skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – na przykład kardiologiem czy diabetologiem.

Pamiętaj, że niektóre choroby mogą być przeszkodą w staraniach o dziecko. Wymieńmy tutaj tylko choroby przenoszone drogą płciową, cukrzycę, choroby tarczycy, fenyloketonurię, padaczkę, zaburzenia odżywiania czy choroby autoimmunologiczne.

Na szczęście większość chorób przewlekłych nie przekreśla szans na zostanie mamą. Konieczne może być jednak zmodyfikowanie przyjmowanych leków na takie, które są bezpieczne dla dziecka i nie niosą ze sobą ryzyka powstania wad rozwojowych płodu.

Zacznij się zdrowo odżywiać

Oczywiście wierzymy, że już teraz Twój jadłospis obfituje w zdrowe produkty spożywcze, natomiast jeśli różnie z tym bywa, to na około 3-4 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę poważnie przemodeluj swój plan żywieniowy.

Wyklucz z diety słodycze, produkty wysoko przetworzone (np. fast foody, gotowe dania z marketu), tłuste i obficie solone dania. Zastąp to warzywami, owocami, pieczywem pełnoziarnistym, rybami (ostrożnie z tuńczykiem, który może zawierać rtęć), pomyśl też o ograniczeniu spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych.

Rada

Przejście na zdrową dietę koniecznie zaproponuj też partnerowi.

Zdrowa dieta ma na celu nie tylko wyregulowanie gospodarki witaminowo-mineralnej Twojego organizmu, ale także umożliwienie Ci zrzucenia zbędnych kilogramów i wyrobienia w sobie korzystnych nawyków żywieniowych. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej zachować zgrabną sylwetkę w ciąży, a po porodzie szybciej wrócić do formy.

Zmień niezdrowe nawyki

Chcąc dobrze przygotować się do ciąży powinnaś zrezygnować z różnego rodzaju używek. Oczywistością jest całkowite stronienie od papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Przed planowanym zajściem w ciążę zacznij stopniowo ograniczać, a w końcu odstaw kawę i czarną herbatę – solidnej dawki energii o poranku dostarczy Ci np. o wiele zdrowszy sok z granatu. Radzimy również rozstać się z alkoholem, nawet winem.

Jeśli jest Ci ciężko zrezygnować z używek, np. słodyczy czy lampki wina do obiadu, to spróbuj zastąpić je innymi, znacznie zdrowszymi przyjemnościami. Nasza propozycja to sport – aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę jest bardzo wskazana, ponieważ pozwoli Ci przygotować ciało do ogromnego wysiłku, jakim jest zarówno sama ciąża, jak i poród oraz późniejszy połóg.

Wylecz zęby!

Co prawda nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów w okresie ciąży (choć najlepiej do drugiego trymestru), to jednak jeśli masz ubytki - radzimy udać się do stomatologa jeszcze przed poczęciem. Pozwoli Ci to skorzystać z pełnego spektrum środków znieczulających oraz zaoszczędzi niepotrzebnego bólu i stresu już w stanie błogosławionym.

Suplementacja

Wybór suplementów diety zawsze należy skonsultować z lekarzem. Ginekolog z pewnością wskaże Ci odpowiednie produkty, których wybór musi być uzależniony od potrzeb Twojego organizmu (co będzie wynikać z badań krwi) oraz potrzeb dziecka.

Szczególnie ważne jest suplementowanie kwasu foliowego, który kobieta powinna zacząć przyjmować już na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Kwas foliowy istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu, w szczególności tych związanych z nieprawidłowym wykształceniem się układu nerwowego.

Szeroki wybór suplementów diety dla kobiet planujących ciążę znajdziesz w aptece internetowej https://www.apo-discounter.pl/.

Weź sobie do serca wszystkie rady zebrane w tym poradniku i zastosuj się do nich, a z pewnością dobrze przygotujesz się do zajścia w ciążę, dbając zarówno o siebie, jak i o swoje dziecko.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie