Profesjonalny wygląd lekarza nie świadczy o próżności, lecz wręcz przeciwnie - o pracy z pasją i zaangażowaniem. O wiele lepiej odbierany przez pacjentów jest lekarz, który dba o swój wygląd, niż specjalista, który zarzuca stary fartuch na codzienne ubranie. Jak zadbać o wygląd lekarza, aby wpłynąć korzystnie na pozytywny, profesjonalny wizerunek nie tylko samego medyka, ale i całej placówki?
Dopasowana do sylwetki, wysokiej jakości, higieniczna i zadbana - taka powinna być odzież dla lekarza, który ma prezentować się profesjonalnie. W stroju medycznym można, a nawet trzeba wyglądać korzystnie, ponieważ do medyka, który dobrze się prezentuje, pacjenci podchodzą z większym zaufaniem. Jednak, aby lekarz wyglądał profesjonalnie, jego odzież musi zostać odpowiednio dobrana. Kluczowe będzie więc sięgnięcie po takie wyroby, które posiadają niezbędne certyfikaty. Męska odzież medyczna powinna zostać uszyta z materiału, który będzie łatwy do utrzymania w higienicznej czystości, a także wytrzymały. Zalecaną tkaniną jest w tym przypadku bawełna z dodatkiem poliestru, ewentualnie także elastanu, ponieważ ma ona następujące właściwości:
Odpowiednia odzież dla profesjonalnego lekarza powinna dobrze na nim leżeć, czyli nie być ani zbyt obcisła, ani za luźna - ma nie krępować ruchów. Nie bez znaczenia będzie także jej kolor, który oddziałuje na psychikę pacjentów. Jak go dobrać?
Większość lekarzy na co dzień nosi biel. Jest ona kojarzona z medycyną od XIX wieku i ma symbolizować sterylność. Od noszenia bieli odchodzi wielu pediatrów, ponieważ pracując na oddziale dziecięcym czy w przychodni dla małych pacjentów, korzystniej jest zakładać na co dzień odzież kolorową, a nawet wzorzystą. Inne barwy stroju medycznego również mają swoją symbolikę, którą można kierować się przy wyborze profesjonalnego ubioru dla lekarza. Są to następujące kolory tkanin:
Jeśli profesjonalny strój dla lekarza ma wysoką jakość - jest uszyty w Polsce, starannie wykończony i wyprodukowany z dobrej gatunkowo tkaniny - trzeba wiedzieć, jak o niego dbać, aby zachował schludny wygląd nawet po wielu praniach i stale gwarantował higieniczną czystość. Przed pierwszym założeniem strój medyczny należy wyprać zgodnie z zaleceniami producenta (na metce). Najważniejszą kwestią jest dozwolona temperatura prania, która ma być maksymalnie wysoka - tak, aby usunęła drobnoustroje chorobotwórcze, ale też nie zniszczyła materiału. Do prania odzieży medycznej warto stosować:
Strój dla lekarza nie powinien być prany wraz z ubraniami codziennymi. Po wypraniu i wysuszeniu należy prasować go w niskiej temperaturze, najlepiej z pomocą funkcji parowej, choć często jest to czynność zbędna (bawełna z poliestrem nie mnie się tak łatwo). Natomiast do przechowywania odzieży medycznej najlepiej wykorzystywać odpowiednie pokrowce, które chronią tkaniny przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Można również przechowywać stroje medyczne w workach próżniowych, dzięki czemu będą zajmowały mniej miejsca.
Artykuł partnera