Wybór odpowiedniej niani jest wyjątkowo trudnym zadaniem. To nie lada wyzwanie dla rodziców, nie tylko tych świeżo upieczonych, ale także tych ze sporym doświadczeniem. Wybór kompetentnej osoby, uczciwej, a zarazem z odpowiednim podejściem do dziecka może przyprawić o ból zęba. Ale czy wybór niani rzeczywiście okaże się tak trudne?
Bez żadnych wątpliwości stwierdzić można, że znalezienie dobrej niani jest zadaniem pracochłonnym. Każdy rodzic szuka najlepszej opieki dla swojego dziecka, a zgodnie z opiniami ekspertów liczba ogłoszeń na rynku jest ograniczona, pomimo tego, że praca jako opiekunka dopiero rozwija się w Polsce. Gdy zależy nam na znalezieniu idealnej niani, często musimy uzbroić się w cierpliwość.
Jak wynika z raportu „Rynek niań w Polsce w 2018 roku”, blisko od dwóch lat trwa rywalizacja rodziców o opiekunki. Liczba ogłoszeń kandydatek nie pokrywa zapotrzebowania zgłaszanego przez rodziców.
Jak zatem przygotować się do poszukiwań niani? O co pytać przyszłą kandydatkę i czym kierować się przy wyborze?
Poszukiwania niani najlepiej jest rozpocząć od researchu pośród znajomych i rodziny. Czasami przypadkowo natrafimy na diament wśród najbliższych sobie osób. Często też bliskie osoby same wcześniej zatrudniały nianię, a to pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu (poznasz godne zaufania osoby, najczęściej zadawane pytania, przydatne miejsca do poszukiwania opiekunek i oczekiwania osób oferujących pomoc).
W dobie rozwoju technologii, sprawdzonym miejscem do poszukiwania niani jest internet. Z jednej strony istnieje obawa, czy osoba podająca się za wykwalifikowaną opiekunkę w rzeczywistości posiada odpowiednie kompetencje i zdolności. Rodzice muszą być pewni z kim zostawiają swoje dziecko oraz czy opiekunka jest osobą odpowiedzialną i uczciwą. Wiele stron internetowych w tym także Yoopies pomaga rodzicom w weryfikacji niań, ich tożsamości, certyfikatów i doświadczenia.
O co warto zadbać szukając opiekunki do dziecka to przejrzystość ogłoszenia. Wiele nieporozumień a przez to straconego czasu wynika z źle sformułowanego zapytania. Zadbaj o informacje, które chcesz przekazać.
Zadanie poszukiwania odpowiedniej niani, rodzice mogą powierzyć także agencjom rekrutującym wykwalifikowane opiekunki (posiadającym wykształcenie pedagogiczne lub pielęgniarskie). Rekomendowana przez taką agencję opiekunka może być droższa niż ta znaleziona samodzielnie z uwagi na opłaty agencyjne.
Niezależnie od tego czy szukasz opiekunki w Warszawie czy Krakowie, powinieneś umówić się na wcześniejszą rozmowę kwalifikacyjną, która pozwoli poznać kandydatkę. W trakcie rozmowy ważne są podstawowe pytania i kwestie formalne (wiek, wykształcenie, stawka wynagrodzenia i doświadczenie). Pytaj o umiejętności w opiece nad dziećmi, zakres wykonywanych już obowiązków oraz to co niania lubiła do tej pory w swojej pracy. Zapytaj dlaczego ostatnia współpraca została zakończona.
Sposobem na weryfikację kandydatki jest prośba o wyjaśnienie tego jak jej zdaniem należy dbać o bezpieczeństwo dziecka, na co powinna zwrócić uwagę. Wystarczy nakreślić sytuację, np. zakrztuszenie dziecka i sprawdzić czy niania będzie wiedziała jak zachować się w danej sytuacji. Pozwoli to poznać niezbędne kompetencje.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej idealnym rozwiązaniem jest pierwszy kontakt z dzieckiem, nad którym będzie sprawowana opieka. Wówczas rodzic może zwrócić uwagę na to w jaki sposób niania komunikuje się z dzieckiem oraz czy może zostać przez nie zaakceptowana.
Warto poznać opinie byłych pracodawców (referencje) oraz ukończone kursy (kurs pierwszej pomocy). Przydatną informacją są również dodatkowe zdolności kandydatki – muzyczne, plastyczne oraz to w jaki sposób potrafi urozmaicić czas dziecku. Podczas rozmów kwalifikacyjnych rodzic powinien wyjaśnić kwestie nałogów (palenia w czasie pracy) jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Przy wyborze poza rozsądkiem warto kierować się także intuicją. Rodzic nie powinien podejmować decyzji kategoriami piękna przy wyborze opiekunki jednak kandydatka musi być osobą zadbaną; dbanie o higienę jest niezwykle ważne w opiece nad dzieckiem!
Równie ważną kwestią jest sposób posługiwania się językiem. Opiekunka powinna być w stanie porozumieć się z dzieckiem. Na co należy zwrócić uwagę to fakt, że dziecko jest niczym gąbka i przejmuje schematy językowe osób, z którymi spędza swój czas. Czasem znajomość języka obcego jest niezbędna do porozumienia się z dzieckiem lub jego rodzicem, pamiętaj by zawrzeć tę informację w ogłoszeniu.
Przed wyborem kandydatki, rodzice często stają przed pytaniem w jakim wieku powinna być niania? Jest to kwestia wysoce subiektywna. Młodsza osoba mająca więcej energii oraz ciekawych pomysłów na urozmaicenie czasu dziecka, może nie sprawdzić się podczas sytuacji kryzysowych, przez brak doświadczenia w opiece nad dzieckiem. Bardziej doświadczona osoba, z już wypracowanym podejściem do dziecka, może z kolei nie być tak bardzo elastyczna i gotowa na przyjęcie nowych rozwiązań proponowanych przez rodziców.
Jako rodzic nie bój się kontrolować niani, chodzi przede wszystkim o dobro twojego dziecka! Niezapowiedziany powrót pozwoli na sprawdzenie tego w jaki sposób niania zajmowała się dzieckiem jeszcze kilka chwil przed przybyciem. Reakcja dziecka powinna stanowić komunikat dla rodzica o tym co działo się przez cały dzień. Nigdy nie wolno bagatelizować informacji, które chce przekazać dziecko! Kamerka internetowa pozwala kontrolować to, co dzieje się w domu w czasie rzeczywistym. Jako rodzic pamiętaj, by poinformować opiekunkę o stosowanych rozwiązaniach technologicznych. Nagrywanie kogokolwiek bez jego wiedzy jest niezgodne z polskim prawem.
Warto poświęcił więcej czasu na spotkania z wieloma kandydatkami na opiekunkę do dziecka. Jako rodzic z uwagą przyglądaj się zachowaniu potencjalnych opiekunek podczas spotkań. Zwracaj uwagę na każdy szczegół. Jeżeli od samego początku opiekunka jest zainteresowana dzieckiem, zadaje pytania, potrafi przekonać do swojej osoby, być może jest osobą, której szukasz.
Artykuł partnera