Jakie produkty znajdują się w menu diety ketogenicznej pudełkowej i jakie są ich właściwości odżywcze?

Maciej Piwowski
23.06.2023

Dieta ketogeniczna zyskała w ciągu ostatnich lat dużą popularność, którą zawdzięcza głównie bardzo szybkim efektom w postaci utraty zbędnych kilogramów. Jej stosowanie wymaga jednak sporej wiedzy i ostrożności. Dlatego warto zdecydować się na catering dietetyczny, w którym menu tej diety układa doświadczony dietetyk. Jakie produkty zawiera dieta ketogeniczna pudełkowa? Skąd bierze się ten szybki efekt chudnięcia? I czy jest to rozwiązanie dla każdego? Wyjaśniamy!

Czym jest i jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą bogatą w tłuszcze, ubogą w węglowodany i o umiarkowanej ilości białka – podaż węglowodanów ogranicza się nawet do 10%. Opracowano ją jako metodę leczenia osób z padaczką lekooporną. Współcześnie jej zastosowanie bada się również w kierunku wspomagania leczenia innych chorób np. metabolicznych i neurologicznych czy terapii otyłości, nadwagi. Na chwilę obecną nie ma jednak wytycznych w tym zakresie.

Dieta ketogeniczna ogranicza węglowodany, które są podstawowym źródłem energii w zbilansowanej diecie. Keto to dieta wysokotłuszczowa. Gdy ją stosujemy, organizm nie może czerpać energii z glukozy, więc zaczyna ją pobierać z tłuszczów. W efekcie spalania tłuszczów powstają ciała ketonowe, które stanowią główne źródło energii

Dla kogo jest dieta pudełkowa ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Jej rozpoczęcie należy koniecznie skonsultować z lekarzem, który oceni, czy są przeciwwskazania do wdrożenia wysokotłuszczowego jadłospisu. Można rozważyć dietę ketogeniczną, jeśli próby odchudzania z wykorzystaniem tradycyjnej diety okazały się nieskuteczne. Z kolei do przeciwwskazań zaliczamy m.in. choroby wątroby, trzustki lub nerek, wysoki poziom cholesterolu we krwi, a także okres ciąży lub laktacji.

Dieta ketogeniczna może też powodować działania niepożądane takie jak bóle głowy i brzucha, zgagę, osłabienie czy uczucie zmęczenia. Zwiększa ryzyko pewnych schorzeń np. kamicy nerkowej i zaparć, a do tego nie każdy ją toleruje. Nieprawidłowo zbilansowane menu może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi oraz niedoboru niektórych mikroelementów. Dlatego dietę ketogeniczną należy stosować pod okiem specjalistów: dietetyka i lekarza, uwzględniając okresowe badania i kontrolę stanu zdrowia. W razie pojawienia się niedoborów witamin czy minerałów konieczne jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji.

Samodzielne rozpisanie i przygotowanie diety ketogenicznej, a kolejno przyrządzanie posiłków wymagają dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykupienie zbilansowanej diety pudełkowej

Jakie produkty zawiera dieta ketogeniczna pudełkowa?

Jak już wspomnieliśmy, w diecie ketogenicznej dominują tłuszcze. Spożywa się ich od dwóch do czterech razy więcej niż węglowodanów i białek. To powoduje, że jadłospis opiera się głównie na mięsie, tłustych rybach, tłustym nabiale, orzechach, pestkach, olejach roślinnych, jajach, awokado i produktach kokosowych. W posiłkach pojawiają się niewielkie ilości niskoskrobiowych warzyw (np. pieczarki, szpinak, jarmuż, kalafior) czy owoców (np. awokado, borówki, truskawki). Menu nie zawiera natomiast tradycyjnego pieczywa, makaronu, ryżu, kaszy, strączków czy też ziemniaków.

Dieta ketogeniczna jest restrykcyjna. Znaczne ograniczenie zawartości węglowodanów eliminuje z jadłospisu wiele artykułów spożywanych przez większość z nas na co dzień i w dużych ilościach. Natomiast nie musi być „jałowa” ani nudna. Przykładowe menu?

  • Na śniadanie jajka faszerowane nadzieniem z awokado i boczku, a do tego świeży ogórek z czarnym sezamem i keto pieczywo z mąki migdałowej. 
  • W ramach przekąski keto ciasto kokosowe z gorzką czekoladą słodzone erytrytolem.
  • Obiad złożony z gulaszu z indyka z kiełkami fasoli mung, cukinią oraz pędami bambusa i wysokotłuszczowe placki z kalafiora.
  • Na kolację sałatka z szynką parmeńską, szpinakiem, orzechami włoskimi i serem camembert, doprawiona sosem musztardowym na bazie oliwy z oliwek.

Kaloryczność diety dostosowuje się indywidualnie do zapotrzebowania na energię i oczekiwanych efektów. Najlepsze firmy cateringowe proponują kilka wariantów kalorycznych jadłospisu  od 1000 do 4000 kcal w postaci czterech lub pięciu posiłków na dzień.

Dieta ketogeniczna – catering. Na co zwrócić uwagę?

  • Opieka dietetyczna. Dobra firma cateringowa oferuje bezpłatne konsultacje z dietetykami zarówno przed rozpoczęciem diety, jak i w czasie jej stosowania. Specjalista pomaga obliczyć zapotrzebowanie na energię i dobrać kaloryczność diety do indywidualnych celów. W trakcie trwania diety stosujący ją powinien mieć także możliwość konsultować z dietetykiem uzyskiwane efekty oraz swoje samopoczucie. 
  • Bilans nie tylko kaloryczności. Dobra dieta pudełkowa ketogeniczna jest oparta o produkty wysokotłuszczowe. Jadłospis powinien spełniać założenia diety ketogenicznej pod kątem zawartości makroskładników. Nad tym musi natomiast czuwać doświadczony dietetyk.
  • Elastyczność cateringu. Dobra firma od cateringu dietetycznego zapewnia możliwość zmiany adresu i terminu dostawy oraz rodzaju bądź kaloryczności stosowanej diety. Modyfikacje są zwykle wówczas możliwe do wprowadzenia w godzinach porannych w dniu roboczym poprzedzającym dostawę. Jadłospis komponuje doświadczony dietetyk, dzięki czemu posiłki są zbilansowane oraz różnorodne. W końcu jedzenie to także przyjemność.

Podsumowując: dieta ketogeniczna jest specyficzna, nie dla każdego korzystna czy też bezpieczna. Warto ją rozważyć, jeśli poprzednie próby odchudzania były nieskuteczne. Natomiast zawsze przed jej zastosowaniem warto skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, przetestuj dietę ketogeniczną z dobrą firmą cateringową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapomnisz o restrykcyjności menu i trudnościach w przyrządzeniu zbilansowanych posiłków.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie