Koniec z tabu. Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem wielu z nas

Maciej Piwowski
22.12.2022

Wydawać by się mogło, że nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy kobiet w dojrzałym wieku, najczęściej już po okresie menopauzy. Tymczasem prawda jest taka, że pierwsze objawy najczęściej występują już u młodych kobiet, a liczba incydentów nietrzymania moczu zwiększa się wraz z wiekiem. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny tego schorzenia, a także – w jaki sposób sobie z nim radzić.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Szacuje się, że nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotykać nawet 30% Polek. Ma wpływ nie tylko na jakość życia seksualnego, ale i komfort życia, a także stan psychiczny. Aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie walczyć z tą dolegliwością, warto opisać, na czym ona w ogóle polega.

Koniecznie trzeba dodać, że nietrzymanie moczu w żadnym przypadku nie jest powodem do wstydu - prawda jest taka, że większość kobiet zgłasza się do lekarza zdecydowanie zbyt późno. Tymczasem bardzo ważne jest, aby interwencja lekarska miała miejsce tuż po pojawieniu się pierwszych objawów. Wszystko dlatego, że nietrzymanie moczu jest chorobą, która w przypadku zaniechania leczenia pogłębia się.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, to jest to problem, który przybiera wiele postaci. Nie u każdej kobiety dolegliwość ta będzie wyglądać tak samo. Przykładowo - wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która polega na mimowolnym popuszczaniu moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, aktywności fizycznych, a także podczas kaszlu czy kichania. Często pojawia się w okresie menopauzy. Nietrzymanie moczu związane z parciem to dolegliwość, w której do mikcji dochodzi na skutek niestabilności bądź też nadmiernej pobudliwości wypieracza pęcherza moczowego.

Jakie objawy są niepokojące?

Kobiety muszą zdawać sobie sprawę z tego, że problem nietrzymania moczu zawsze jest objawem chorobowym – nigdy nie powinno wiązać się go z naturalnymi procesami starzenia się organizmu bądź też normalnymi skutkami porodu siłami natury. Wszystkie panie, u których dochodzi do niekontrolowanych mikcji, powinny natychmiast udać się po pomoc do lekarza. Objawem, który powinien zachęcić do wizyty, są nie tylko mimowolne popuszczenia moczu, ale także dolegliwości bólowe podczas mikcji bądź też dyskomfort w okolicy krocza.

Pomimo tego że nietrzymanie moczu wydaje się dość krępującą dolegliwością, o której nie każdy chce mówić głośno, to jednak na pewno nie należy się tego wstydzić. Bardzo ważne jest dążenie do jak najszybszego wykrycia przyczyny dolegliwości, a następnie rozpoczęcie prawidłowego procesu leczenia. Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu jest najważniejsze – nowoczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań, jeśli chodzi o skuteczne leczenie tej dolegliwości.

Jak utrzymać higienę przy nietrzymaniu moczu?

Kobiety, które borykają się z nietrzymaniem moczu, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jakość ich życia wcale nie musi ulec obniżeniu. Wystarczą podpaski na nietrzymanie moczu, aby nie musieć martwić się wilgocią i przykrym zapachem. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że same podpaski stanowią tylko środek doraźny – najważniejsze jest podjęcie leczenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie