Kurs kitesurfing - dlaczego warto?

Jerzy Biernacki
05.06.2021

Kitesurfing to sport, który z roku na rok zyskuje na popularności. Stanowi domenę okresu letniego, ponieważ - gdy praży słońce - wodny relaks przynosi ochłodę i komfort. W cieplejszych regionach świata z powodzeniem można uprawiać go także poza sezonem wakacyjnym. Z tej aktywności korzystać może właściwie każdy, kto lubi pływać i nie odczuwa lęku przed wodą. Nawet osoba nie mająca wcześniej styczności z takimi rozrywkami może zapisać się na prowadzony od podstaw kurs. Kitesurfing niesie ze sobą wiele korzyści. Dlaczego warto go uprawiać? Dowiedz się więcej.

1. Podstawowy kurs - kitesurfing dla każdego

2. Bezpieczeństwo

3. Koordynacja ruchowa

Szczególnie w przypadku osób początkujących dobrą decyzją jest kurs. Kitesurfing wymaga odpowiedniego zachowania i przestrzegania reguł bezpieczeństwa, w które wprowadzi instruktor.

Podstawowy kurs - kitesurfing dla każdego

Wiele osób zadaje pytanie, czy to trudny sport i czy do jego uprawiania niezbędny jest kurs. Kitesurfing nie jest skomplikowany, jednak wymaga pewnej sprawności fizycznej. Kurs trwa zaledwie kilka - kilkanaście godzin, a po ich solennym wykorzystaniu można samodzielnie pływać. Na dodatek nie obowiązują tu żadne limity wiekowe. Na zajęcia mogą zapisać się zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Względy bezpieczeństwa nakazują jedynie, aby waga adepta kitesurfingu przekraczała 35 kg. Dlaczego? Ta granica wynika z faktu, że latawiec generuje sporą moc niezbędną do przesuwania się po wodzie. W przypadku mniejszej wagi może być trudno zapanować nad tą siłą.

Bezpieczeństwo

Jak wynika z powyższego, kitesurfing jest sportem w pełni bezpiecznym i dostępnym dla każdego. Najlepiej zgłębiać jego tajniki, korzystając z usług szkół, stawiających silny nacisk na bezpieczeństwo kursu. Dzięki temu można mieć pewność, że wykorzystywane na zajęciach latawce zaopatrzone są w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, zapobiegające ewentualnym wypadkom. Instruktor wyjaśni, w jaki sposób i kiedy ich używać. Przedstawi także zasady panujące przy zbiornikach wodnych, między innymi reguły doboru sprzętu czy obowiązujące prawo drogi. Taką wiedzę trudno zdobyć samemu.

Koordynacja ruchowa

Kurs kitesurfingu uczy przede wszystkim pewnego utrzymania się na desce, koordynacji ruchowej oraz umiejętności zachowania równowagi. Bardzo często pierwsze lekcje odbywają się na lądzie, co jest dobrą wiadomością dla osób nie czujących się w wodzie na tyle pewnie, by przebywać w niej od razu ze sprzętem. Dużym atutem profesjonalnych kursów jest możliwość dopasowania techniki nauczania do potrzeb kursanta.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.