W telewizji, internecie czy radiu ciągle słyszymy o kwasach omega-3 – dlaczego tak dużo się o Nich mówi? Z jakiego powodu są tak ważne dla naszego organizmu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to związki, które wykazują szereg właściwości prozdrowotnych i są nieodłącznym elementem dla zbilansowania naszej diety. Korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu, oczu i przede wszystkim serca. Zbilansowana dieta człowieka powinna pokryć zapotrzebowanie na energię. Tłuszcze są źródłem kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a to właśnie one są najbogatszą skarbnicą energii dla naszego ciała. Największą zawartość tłuszczy potrzebnych znajdziemy miedzy innymi w tłustych rybach, olejach roślinnych czy tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.
Kwasy te wykazują duże właściwości prozdrowotne, dlatego warto, by znalazły się w naszej diecie. Wśród ich właściwości znajdziemy duże działanie przeciwnowotworowe – dzięki wspomaganiu i regulacji działań przeciwnowotworowych mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania np. na raka piersi.
Kwasy poprawiają także nasz narząd wzroku – kwas omega-3 to jeden ze składników siatkówki oka, dlatego jego niedobór może spowodować u nas problemy z widzeniem, a w starszym wieku nawet do zwyrodnienia plamki żółtej. I najważniejsze, czyli serce: Calanoil - kwasy omega-3 rozrzedzają krew, a dzięki temu maleje prawdopodobieństwo powstawania zatorów i zakrzepów.
Do najczęstszych objawów niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3 należą: osłabiona odporność, bardzo częste infekcje, różnego rodzaju alergie, nadciśnienie czy zaburzenia koncentracji i pamięci. Powinniśmy je zatem traktować za sygnały ostrzegawcze. Samo wprowadzenie pokarmów bogatych w tłuszcze omega-3 to tylko początek, warto także zacząć od suplementacji – wcześniej można tez skonsultować się z lekarzem, który poleci najodpowiedniejsze specyfiki.
Artykuł partnera